Aktualności


wsteczWstecz

PROMOCJA ZDROWIA PSYCHICZNEGO I ZAPOBIEGANIE ZABURZENIOM PSYCHICZNYM - "DBAM O SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE"

2018-05-18

„DBAM O SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE” - to cykl artykułów poświęconych zdrowiu psychicznemu i zapobieganiu zaburzeniom psychicznym.Celem naszego cyklu jest promocja zdrowia psychicznego jak również wskazówki odnośnie działań służących temu zdrowiu.

CZĘŚĆ III

ZDROWIE PSYCHICZNE – O CO ZADBAĆ W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI ?

Zabrzmi to banalnie, ale przede wszystkim warto zadbać o swoje szczęście – a dla każdego może to oznaczać inne kroki oraz inne podejście do problemu.

Badania wyraźnie pokazują, że ludzie szczęśliwi, zadowoleni z życia chorują rzadziej, a jeśli już – to szybciej powracają do zdrowia. Badania wskazują również na silną korelację pomiędzy dolegliwościami fizycznymi a dolegliwościami ducha. Ponad dwie trzecie problemów ze zdrowiem związanych jest z psychiką człowieka.

Definicje zdrowia psychicznego podkreślają, że jest to nie tylko brak choroby, ale pożądany stan dobrego samopoczucia, który umożliwia sprawne funkcjonowanie w swoim środowisku i obszarach życiowego funkcjonowania, umożliwia zachowanie równowagi emocjonalnej, rozwój osobisty i satysfakcjonującą jakość życia.

Wskaźnikami dobrego zdrowia psychicznego i równowagi psychicznej jest wysoki poziom samooceny, dobre umiejętności radzenia sobie z przeciwnościami losu, poczucie własnej skuteczności, oraz poczucie kontrolowania i sterowania własnym życiem. Wymienione cechy pozwalają dobrze sobie radzić ze stresogennymi wydarzeniami życiowymi i chronią przed zaburzeniami psychicznymi.

„ Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego”.

Zdrowie psychiczne jest ściśle związane ze satysfakcjonującym funkcjonowaniem osobistym, edukacyjnym, zawodowym i interpersonalnym, co oznacza, że dobre zdrowie psychiczne pozwala na prawidłową realizację swoich potrzeb, ambicji i planów życiowych.

Dbanie o zdrowie psychiczne to przede wszystkim rozwijanie takich umiejętności i zdolności, które umożliwiają optymalne funkcjonowanie w życiu osobistym, rodzinnym, zawodowym i towarzyskim, oraz w relacjach interpersonalnych.


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. Luborzyca 97, 32-010 Luborzyca

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji