Aktualności


wsteczWstecz

PROMOCJA ZDROWIA PSYCHICZNEGO I ZAPOBIEGANIE ZABURZENIOM PSYCHICZNYM - "DBAM O SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE"

2018-04-16

Dzisiejszym tekstemna stronie internetowej GOPS , rozpoczynamy cykl artykułów pod wspólnym tytułem

„DBAM O SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE” - poświęconych zdrowiu psychicznemu i zapobieganiu zaburzeniom psychicznym.

Celem naszego cyklu jest promocja zdrowia psychicznego a także wskazówki odnośnie działań służących temu zdrowiu.Przy opracowaniu cyklu korzystaliśmy z wielu źródeł:m.inn. opracowań psychologów – Pani Lucyny Muraszkiewicz z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Katarzyny Wiśniewskiej i Leny Brożyny, Anny Kuliberdy – Poradnik zdrowia- psychologia, Serwisu Med.-forum-psychiatria, Portalu Zdrowie.

CZĘŚĆ ICZYM JEST ZDROWIE PSYCHICZNE?Światowa Organizacja Zdrowia, tuż po wojnie w 1948 roku podała ogólną definicję zdrowia psychicznego rozumianą jako: pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka. Definicja ta jest rozumiana niejednoznacznie z uwagi na różnice kulturowe, indywidualne odczucia oraz różnorodne podejścia naukowe. Większość ekspertów zajmujących się tą problematyką zgadza się co do tego, że zdrowie psychiczne i zaburzenie psychiczne nie są do siebie przeciwstawne, czyli brak rozpoznanej choroby psychicznej nie musi oznaczać zdrowia psychicznego. Dla każdego człowieka oznacza to konieczność subiektywnego poczucia szczęścia, a nie tylko braku choroby.W ciągu naszego życia pojawiają się stany zmęczenia, smutku, senności, niepokoju czy lęku. Odczucia te, jeśli pojawiają się w związku z konkretną, trudną sytuacją i nie są mocno nasilone - są naturalną reakcją naszego organizmu i nie powodują dezorganizacji naszego życia. Nie należy jednak lekceważyć tych objawów jeżeli trwają one dłuższy czas , gdyż ich utrzymywanie się może prowadzić do rozwinięcia się poważniejszych zaburzeń.

Wymogi cywilizacji: szybkie tempo życia, konieczność ciągłych wyborów, brak czasu, wywiązywanie się z licznych obowiązków, nadążanie za nowinkami technologicznymi i ciągłe bycie „na topie” obniża odporność psychiczną i niekorzystnie wpływa na nasz stan fizyczny, powodując stan stresu. Nie jesteśmy w stanie całkowicie wyeliminować go z naszego życia, jednak powinniśmy podjąć próby zaadaptowania się do warunków w jakich musimy się z nim zmierzyć.W kolejnych odcinkach cyklu przybliżymy szereg problemów związanych ze zdrowiem psychicznym a także postaramy się przedstawić wskazówki i sposoby , jak o nie zadbać i na co należy zwrócić uwagę.


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. Luborzyca 97, 32-010 Luborzyca

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji