Aktualności


wsteczWstecz

CZY TO JUŻ NAŁÓG?

2018-01-24

O negatywnych konsekwencjach spożywania alkoholu wiemy prawie wszyscy . Oczywiście , konsekwencje te najczęściej zależą od ilości wypijanego alkoholu.Osoby pijące alkohol mogą w ciągu swojego życia zmieniać wzór spożywania alkoholu.
Znamy przecież osoby, które z bardzo rożnych powodów miewały okresy nadmiernego picia a później ograniczyły swoje picie lub stały się abstynentami.
Jednak dla części osób pijących alkohol nadmiernie, powrót do picia o niskim poziomie ryzyka nigdy nie będzie możliwy i w ich przypadku najlepszym i niekiedy jedynym rozwiązaniem byłaby abstynencja.

Przez wiele lat określano różne rodzaje picia. Mówiono o piciu towarzyskim, okazjonalnym , piciu bezpiecznym , nadużywaniu alkoholu, uzależnieniu .Nazwy te mogą być mylące, ponieważ tak naprawdę nie mówią nic o sposobie picia czyli np. o ilościach wypijanego alkoholu.

Światowa Organizacja Zdrowia wyróżnia cztery podstawowe wzory spożywania alkoholu:

1. PICIE O NISKIM POZIOMIE RYZYKA - to spożywanie alkoholu okazjonalnie, w niewielkich ilościach, nie powodujące ani stanów upojenia, ani szeroko rozumianych szkód zdrowotnych - ryzyko ich wystąpienia jest niskie (stąd nazwa)

2. PICIE RYZYKOWNE - to spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach (jednorazowo i w określonym czasie), które nie pociąga za sobą jeszcze konsekwencji zdrowotnych , ale jeśli taki wzór picia się utrzyma, to z pewnościa one się pojawią.

3.PICIE SZKODLIWE - to spożywanie alkoholu, które prowadzi do wystąpienia szkód zdrowotnych

4. UZALEŻNIENIE OD ALKOHOLU - jest efektem długotrwałego i szkodliwego spożywania alkoholu a także nadmiernego o nim myślenia, które zaczyna dominować nad innymi zachowania człowieka.

Na podstawie powyższych pojęć ŚOZ opracowała pewne robocze normy, ktore określają częstotliwość i ilość alkoholu wskazującą na występowanie danego wzoru picia.

Jako STANDARDOWĄ PORCJĘ ALKOHOLU określa się 10 gramów czystego alkoholu , co odpowiada 250 ml piwa 5% lub 100 ml wina 12% czy też 30 ml wódki 40%. W każdym przypadku spożywamy tę samą ilość czystego alkoholu , czyli właśnie jedną porcję standardową .

Musimy wiedzieć,że organizm człowieka zupełnie inaczej zareaguje po wypiciu 0,5 l piwa a inaczej po wypiciu 0,5 l wódki, ponieważ w pierwszym przypadku są to 2 porcje standardowe a w drugim około 17.

Warto pamiętać też o tym , że płeć jest czynnikiem różnicującym , gdyż dla kobiet wypijanie takich samym dawek alkoholu co mężczyźni, jest z wielu powodów bardziej ryzykowne i szkodliwe.

W następnym artykule podamy informację o tym , jakie ilości alkoholu chartakteryzują każdy z przedstawionych powyżej wzorów spożywania alkoholu.


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. Luborzyca 97, 32-010 Luborzyca

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji