Aktualności


wsteczWstecz

NIE MARNUJMY ŻYWNOŚCI !

2017-12-14

Zbliżają się kolejne święta. Znów zapełnią się jedzeniem nasze lodówki. Może czas przedświąteczny to dobry moment na zastanowienie się , czy naprawdę potrzebujemy takiej ilości wszystkich produktów ?

Aż co trzeci z nas przyznaje się do marnowania żywności.

Wyrzucamy głównie produkty takie jak :
pieczywo (51%) , wędliny (49%) , warzywa (33%) owoce (32%) a także jogurty (16%)

Jedną z głównych przyczyn marnowania żywności jest to, że kupujemy zdecydowanie więcej, niż potrzebujemy. Takie wnioski płyną z przygotowywanego na zlecenie Federacji Banków Żywności raportu "Nie marnuj jedzenia 2017".

Do takich zachowań namawiają nas m.inn. agresywne kampanie reklamowe, których celem jest wykreowanie nowych potrzeb, a także rozmaite promocje w sklepach. Wolimy kupić więcej, niż mieć poczucie, że straciliśmy dobrą okazję. Popularnymi wśród konsumentów promocjami, które sprzyjają zjawisku marnowania żywności, są akcje "kup jeden produkt, drugi dostaniesz gratis"

W Polsce co roku marnuje się około 9 mln ton żywności.Pod tym względem nasz kraj zajmuje niechlubne 5. miejsce w Unii Europejskiej. To z kolei dane Greenpeace Polska.

W całej Unii Europejskiej liczbę tę szacuje się nawet na 88 milionów ton. Co oznacza, że pojedyncza osoba wyrzuca do kosza w ciągu roku blisko 175 kilogramów jedzenia.

W efekcie miesięcznie do kosza wyrzucamy średnio 50 zł na osobę. Statystycznie w koszu czteroosobowej rodziny ląduje więc aż 200 zł.

Federacja Banków Żywności stawia na edukację i racjonalne zakupy - przedstawia też podstawowe zasady, które pomogą nam zmniejszyć problem marnowania jedzenia. Oto one:

-planuj zakupy, sporządź listę zakupów

- pieczywo przechowuj w temperaturze 22 stopni C.

- gotuj pod przykryciem i w naczyniach pasujących do wielkości palnika

- przygotwuj dania z tego co nie zostalo zjedzone

- przygotowuj mniejsze porcje posiłków

- pilnuj terminu przydatności

- dziel się jedzeniem


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. Luborzyca 97, 32-010 Luborzyca

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji