Aktualności


wsteczWstecz

WIZYTA GRUZINÓW W NASZEJ GMINIE

2017-10-30

Od 23 do 25 października Stowarzyszenie Korona Północnego Krakowa gościło przedstawicieli Lokalnej Grupy Działania z Kazbegi w Gruzji. Spotkanie miało na celu nawiązanie współpracy, a zarazem zawarcie szerszych kontaktów i wymianę doświadczeń.

Goście odwiedzili również gminę Kocmyrzów-Luborzyca, gdzie m.inn. gościli w Centrum Kultury i Promocji w Baranówce a także spotkali się z przedstawicielkami Koła Gospodyń Wiejskich w Pietrzejowicach.

Spotkanie w Pietrzejowicach upłynęło w bardzo miłej i serdecznej atmosferze a Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przyjęły gości z iście przysłowiową polską gościnnością . Z myślą o gościach przygotowały tradycyjne smakołyki, aby Gruzini mogli poznać smak naszych potraw. Miejscowe uczestniczki warsztatów "Patchworkowy zwrót głowy" zaprezentowały wyczarowane ze skrawków materiału piękne powłoczki na poduszki oraz pomysłowo wykonane maskotki.

Pani Renata Wiss opowiedziała nieco o realizowanym projekcie, czym wzbudziła zainteresowanie gości. Głos zabrała również Pani Barbara Kawa z Lokalnej grupy Działania Stowarzyszenia Korona Północnego Krakowa.

Po reakcjach gości było widać, że wszyscy są zaprzyjaźnieni z Panią Barbarą - Gruzini stwierdzili, że jest tak ciepła i troskliwa w stosunku do nich , że zyskała nawet przydomek " drugiej mamy".

Pani Małgosia i jej siostra Pani Basia z KGW , ubrane w regionalne krakowskie stroje zaśpiewały jedną z naszych ludowych piosenek, na co w rewanżu Gruzini wykonali kilka swoich miłych dla ucha utworów.

Wraz z upływem czasu atmosfera stawała się coraz cieplejsza, co rusz rozbrzmiewał radosny śmiech. Duża w tym zasługa gruzinki Kati - tłumaczki , która piąty rok studiuje w Polsce i z prędkością karabinu maszynowego tłumaczyła wszystko obydwu stronom - polskiej i gruzińskiej.

Polscy uczestnicy spotkania byli zaskoczeni brzmieniem języka gruzińskiego, który wbrew przypuszczeniom wcale nie przypominał języka rosyjskiego.

Imiona gości też w większości brzmiały ezgotycznie: Tamara, Nana., Pikria, Liudmila, Giuli, Artemi, Tinatini i oczywiście przewodzącego gruzińskiej grupie Tariela zwanego Tato.

Na zakończenie spotkania padły obietnice dalszej współpracy a goście opuszczali Pietrzejowice z kolorowymi prezentami w postaci wykonanych przez uczestniczki warsztatów pięknych patchworkowych powłoczek na poduszki.

Dołączona galeria:

nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana


    wsteczWstecz

    przejdź do góry...

    Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. Luborzyca 97, 32-010 Luborzyca

    Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji