Aktualności


wsteczWstecz

"PRZEWIETRZ APTECZKĘ - ABECADŁO LEKOWE"

2017-10-02

W ramach promocji zdrowego, bezpiecznego trybu życia kontynuujemy cykl artykułów poradniczych poświęconych podstawowym zasadom bezpiecznego zażywania leków - zarówno tych dostępnych bez recepty, jak i wydawanych z przepisu lekarza.

Autorami napisanego w bardzo przystępnej formie poradnika są lekarze specjaliści związani z Fundacją Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

Część VI

MIEJSCE PRZECHOWYWANIA

Przechowuj leki w jednym podręcznym miejscu z dala od dzieci, chorych z zaburzeniami psychicznymi, zwierząt. Dla swojego bezpieczeństwa ustal dla nich miejsce z dala od środków chemicznych i łatwopalnych a także produktów spożywczych.

Przechowuj leki w oryginalnym opakowaniu wraz z ulotką, tak by w razie potrzeby móc łatwo sprawdzić nazwę leku, dawkę substancji czynnej oraz termin przydatności do użycia. Większość leków, które mamy w domu należy przechowywać w temperaturze pokojowej tzn. 15-25 stopni C. Nie należy trzymać leków w kuchni lub łazience ze względu na dużą wilgotność powietrza. Pamiętaj też , by chronić leki przed wystawieniem na słońce. Jeżeli producent zaleca trzymać leki w chłodzie, to zaleca się temperaturę 5-10 stopni C, jaka panuje na dole w lodówce np. w szufladzie.

Dla wygody posegreguj leki według schorzeń lub na leki stosowane przewlekle i doraźnie. Przechowuj te leki, co do których jesteś zorientowany - wiesz jak je zażywać i w jakiej sytuacji.NIEPOŻĄDANE DZIAŁANIA
Każdy lek może powodować działania niepożądane.Jeśli je zaobserwujesz, bez chwili zwłoki poinformuj o tym lekarza lub farmaceutę. Czasami działania niepożądane są łagodne i korzyść terapeutyczna przeważa nad ewentualnym ryzykiem. Niekiedy jednak konieczne jest zmodyfikowanie leczenia, leczenie zauważonych działań niepożądanych lub wręcz odstawienie leku.

Możliwe działania niepożądane znajdziesz w ulotce dołączonej do opakowania, czasami mogą też pojawić się zupełnie nowe. Nie zapomnij się z nią zapoznać a jeśli nie wszystko jest jasne, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą! Nie popadaj jednak w paranoję: działania niepożądane mogą wystąpić , lecz na ogół występują rzadko.
REAKCJE ALERGICZNE

Zanim przyjmiesz nowy lek, przypomnij personelowi medycznemu o ewentualnych alergiach na leki. stosując leki samodzielnie, koniecznie przeczytaj ulotkę,a w razie wystąpienia niepokojących objawów skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Reakcje alergiczne mogą mieć słabe nasilenie, lecz zdarzają się także bardzo gwałtowne. Nigdy ich nie bagatelizuj. Pamiętaj, że niektóre powikłania mogą się ujawnić nawet kilka tygodni po odstawieniu leku.


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. Luborzyca 97, 32-010 Luborzyca

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji