Aktualności


wsteczWstecz

PRZEMOC DOMOWA - TO NIE MOJA SPRAWA? Część I

2017-09-22

Gdy jesteśmy świadkami kradzieży , mamy pewność, że to jest przestępstwo i jesteśmy zdolni do natychmiastowej reakcji.
Gdy słyszymy powtarzające się krzyki za ścianą u sąsiadów i płacz dziecka - mówimy: "to nie moja sprawa"

Dopóki nie zmienimy swojego nastawienia i nie odrzucimy stereotypowego myślenia, że "porządnych kobiet przemoc nie spotyka", nie będziemy w stanie ochronić naszej siostry, naszej córki, naszej mamy, przyjaciółki...a sprawca przemocy nie zostanie ukarany.

Z dużym prawdopodobieństwem , każdy z nas zna kogoś doświadczającego przemocy domowej, ale nie zdaje sobie z tego sprawy.
Dlaczego? To proste. Po pierwsze- oznaki przemocy domowej często nie są oczywiste i jednoznaczne. Po drugie- przemoc domowa to zwykle skrzętnie ukrywany problem. Po trzecie- wielu z nas nadal postrzega przemoc domową , jako prywatną sprawę a osoby jej doświadczające często spotykają się z niedowierzaniem, pogardą lub murem obojętności ze strony otoczenia.

Jak rozpoznać , że ktoś w naszym kręgu przyjaciół lub rodziny może doświadczać przemocy domowej?

- Strach.
Osoba doświadczająca przemocy może sprawiać wrażenie bycia w ciągłym strachu przed partnerem i unikaniem wszystkiego co mogłoby go zdenerwować . Boi się mieć własne zdanie i boi się podejmować samodzielne decyzje.

- Izolacja .
Osoba dotknięta przemocą domową zaczyna unikać kontaktów z bliskimi a ich nawiązanie jest utrudnione z powodu ciągłej przytłaczającej obecności partnera w tle.Sprawca może też powiedzieć nam , że kontakt z nami nie jest mile widziany, bo mieszamy się w nie swoje sprawy.

- Kontrola.
Osoba doznająca przemocy jest pod ciągłą kontrolą i nadzorem ze strony sprawcy. Nerwowo sprawdza telefon czy partner nie dzwonił, albo nie przysłał wiadomości. Musi tłumaczyć się sprawcy z każdej rozmowy i każdego spotkania

- Krytyka.
Partner przemocowy często otwarcie bądź zawoalowany sposób krytykuje swą ofiarę w obecności innych osób.Przybiera to różne formy - czasami niewybrednych żartów bądź docinków.

- Zazdrość.
Osoba doświadczająca przemocy domowej jest często oskarżana przez partnera o zdradę, a sprawca przedstawia się jako biedna ofiara rzekomych zdrad.

- Zmiany.
Osoba doświadczająca przemocy domowej może zmienić swoje zachowanie, wygląd, sposób bycia. Może cierpieć na stany depresyjne, utracić radość życia, wycofać się z życia społecznego. Może popaść w uzależnienia.

- Obrażenia.
Sprawca często stosuje przemoc fizyczną tak, aby pozostawić jak najmniej śladów na ciele ofiary. Zwracajmy uwagę na obrażenia, które ofiara maskuje np. makijażem, strojem, ciemnymi okularami.

- Wymówki.
Ze strachu przed sprawcą ofiara często bierze na siebie winę za zachowanie sprawcy bądź tłumaczy jego agresywne zachowania swoimi błędami.Często obecność obrażeń wyjaśnia w sposób niewiarygodny np. że siniaków nabawiła się wpadając po raz kolejny na szafę , albo kolejny raz przewracając się na schodach.

- Aluzje.
Osoby doświadczające przemocy , aby się otworzyć przed innymi muszą pokonać strach, wstyd, poczucie winy. Dlatego często w sposób aluzyjny dają znać , że coś jest nie tak. Partner stosujący przemoc może być więc określany jako :"porywczy", "nerwowy" , "ma trudny charakter"

- Ogólniki.
Ze strachu przed sprawcą przemocy, osoba jej doznająca może stosować ogólniki typu: " wszystko jest w porządku" " o co nam chodzi" , "nic złego się nie dzieje" Często osoba dotknięta przemocą w obecności partnera unika wszelkich rozmów na temat swojej przeszłości., gdyż zwykle prowadzi do do kolejnych zarzutów lub krytyki ze strony sprawcy.

O tym co możemy zrobić w sytuacji , jesli mamy obawy że bliska nam osoba doznaje przemocy domowej przekażemy w następnym artykule.

Opracowano na podstawie: blogu specjalistki d/s przeciwdziałania przemocy domowej - Joanny Szuryn - Niebieska Linia 4/111/2017


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. Luborzyca 97, 32-010 Luborzyca

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji