Aktualności


wsteczWstecz

"PRZEWIETRZ APTECZKĘ - ABECADŁO LEKOWE"

2017-09-07

W ramach promocji zdrowego, bezpiecznego trybu życia kontynuujemy cykl artykułów poradniczych poświęconych podstawowym zasadom bezpiecznego zażywania leków - zarówno tych dostępnych bez recepty, jak i wydawanych z przepisu lekarza.

Autorami napisanego w bardzo przystępnej formie poradnika są lekarze specjaliści związani z Fundacją Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

Część V

KUPOWANIE LEKÓW

W Polsce leki na receptę można kupić tylko w aptece, zaś niektóre dostępne bez recepty także w punkcie aptecznym, sklepie , kiosku czy na stacji benzynowej. Od pewnego czasu funkcjonują także apteki internetowe, w których można zakupić leki dostępne bez recepty - w tym wypadku należy się jednak upewnić, kto prowadzi taki serwis i czy jest on godny zaufania.Kupując leki w sklepie ogólnodostępnym, zwróć uwagę czy leki nie leżą bezpośrednio w słońcu lub w zbyt ciepłym miejscu (np. koło włączonego grzejnika lub urządzeń chłodniczych)

Nigdy nie kupuj leków z niewiadomego pochodzenia, ponieważ mogą one być sfałszowane i zamiast ci pomóc, poważnie zaszkodzić. Dla takich pozornych oszczędności nie warto ryzykować zdrowia!

LEKI

Lek to substancja lub mieszanina substancji, która jest podawana w celu leczniczym , diagnostycznym lub profilaktycznym.Leki mogą być przepisywane przez lekarza w wypadku konkretnego schorzenia lub dostępne bez recepty.

Stosuj leki tylko wtedy, gdy ich potrzebujesz, oraz przestrzegaj zaleceń lekarza lub farmaceuty w tym zakresie. Zawsze czytaj także ulotki dołączane do opakowania leku. Niewiedza lub niefrasobliwość w stosowaniu leków moga mieć poważne konsekwencje.

Pamietaj też, że istnieje różnica między lekami a tzw. suplementami diety. Te drugie , jak wskazuje sama nazwa, suplementują czyli uzupełniają codzienną dietę w różne składniki. Nie mogą zastępować leków w leczeniu chorób. Kupując suplementy diety, zastanów się, czy naprawdę go potrzebujesz - one także moga wchodzić w interakcje czy zaburzać prawidłową farmakoterapię.

ŁĄCZENIE LEKÓW

Łączenie leków z innymi lekami, suplementami diety czy ziołami prowadzić może do wystąpienia interakcji tj. osłabienia lub wzmocnienia ich działania albo wystąpienia działań niepożądanych ( np. niektórych środków przeciwbólowych nie można łączyć z lekami stosowanymi przy chorobach układu krążenia)

Zanim samodzielnie zastosujesz takie połączenie, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą oraz uważnie przeczytaj ulotkę dołączoną do leku. Zawsze też informuj lekarzy o lekach, które przyjmujesz przewlekle lub doraźnie.

Jeśli musisz przyjąć kilka leków jednocześnie, najlepiej zażywaj je w kilkuminutowych odstępach.


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. Luborzyca 97, 32-010 Luborzyca

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji