Aktualności


wsteczWstecz

"PRZEWIETRZ APTECZKĘ ABECADŁO LEKOWE"

2017-07-28

W ramach promocji zdrowego, bezpiecznego trybu życia kontynuujemy cykl artykułów poradniczych poświęconych podstawowym zasadom bezpiecznego zażywania leków - zarówno tych dostępnych bez recepty, jak i wydawanych z przepisu lekarza.

Autorami napisanego w bardzo przystępnej formie poradnika są lekarze specjaliści związani z Fundacją Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

Część IV

JEDZENIE I PICIE

W zależności od zalecenia leki stosuje się :

- przed jedzeniem czyli 30-60 minut przed posiłkiem
- w trakcie jedzenia, czyli 5 minut po rozpoczęciu jedzenia, ale przed zakończeniem posiłku
- po jedzeniu , czyli 30-60 minut po zakończeniu posiłku

Przestrzeganie tych czasów wpływa na skuteczność leczenia i nie należy ich nigdy lekceważyć. Informację o tym, kiedy zażywać lek, znajdziesz w ulotce informacyjnej. W razie wątpliwości poproś o poradę swojego lekarza lub farmaceutę.

Należy pamiętać o możliwych interakcjach leków z pożywieniem. Przykładowo : herbata zmniejsza wchłanianie preparatów żelaza a produkty bogate w wapń (np. mleko i jego przetwory) negatywnie wpływają na działanie niektórych antybiotyków.
Czasami konsekwencje są bardzo poważne, jak np. w przypadku jedzenia produktów bogatych w tyraminę ( obecna np. w serach dojrzewających czy przejrzałych owocach) podczas przyjmowania leków antydepresyjnych.
Twój lekarz lub farmaceuta będą potrafili ostrzec cię przed takimi zagrożeniami.

Leki powinno się popijać wodą!
Nigdy nie popijaj ich kawą czy sokami owocowymi a zwłaszcza grejpfrutowym.

Nie zapominaj, że alkohol nie jest wskazany podczas stosowania leków! Niektóre leki same w sobie zawierają alkohol. Powinni o tym pamiętać szczególnie kierowcy oraz osoby obsługujące urządzenia mechaniczne. Po takich lekach nie wolno prowadzić pojazdu.


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. Luborzyca 97, 32-010 Luborzyca

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji