Aktualności


wsteczWstecz

DO KIEDY ALIMENTY NA DOROSŁE DZIECKO

2017-07-07

Wiadomo, że rodzice muszą utrzymywać swoje dzieci. Ale jak długo? Czy gdy syn lub córka kończy 18 lat automatycznie traci prawo do alimentów?

Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym rodzice powinni zapewnić dziecku utrzymanie do czasu, gdy samo nie jest w stanie o siebie zadbać (utrzymać się)
To oznacza, że wiek 18 lat nie jest granicą.
Przyjmuje się bowiem, że nawet jeśli dziecko jest pełnoletnie ale uczy się lub studiuje - nie jest w stanie samodzielnie się utrzymać, dlatego nadal powinni to robić rodzice.

Pozew o alimenty osoba dorosła (pełnoletnie dziecko) może złożyć samodzielnie wraz z uzasadnieniem swoich potrzeb finansowych i wykazaniem w miarę możliwości- sytuacji finansowej pozwanego rodzica.

Zgodnie z prawem wysokość alimentów jest dostosowana do uzasadnionych potrzeb dziecka - w tym przypadku chęci kształcenia się i zdobycia tytułu zawodowego - ale też do możliwości majątkowych i zarobkowych rodzica.
Jeśli rodzic dobrze zarabia a dziecko wciąż się uczy, ma ono prawo dalej otrzymywać alimenty.

Ta zasada przestaje obowiązywać, gdy dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Żeby nie płacić alimentów na dorosłe dziecko należy wykazać i udokumentować, że:

- płacąc alimenty rodzice ponoszą uszczerbek finansowy, który powoduje, że im samym nie starcza na życie

- dziecko nie stara się usamodzielnić- to znaczy na przykład, że zaniedbuje studia, powtarza je z własnej winy, ciągle zaczyna nowy kierunek i nie kończy, nie zdaje kolejnych egzaminów.

źródło: konsultacja -adwokat Michal Wierzchowiecki -Poradnik Dziennika Polskiego


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. Luborzyca 97, 32-010 Luborzyca

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji