Aktualności


wsteczWstecz

"PRZEWIETRZ APTECZKĘ - ABECADŁO LEKOWE"

2017-07-06

W ramach promocji zdrowego, bezpiecznego trybu życia rozpoczynamy cykl artykułów poradniczych poświęconych podstawowym zasadom bezpiecznego zażywania leków - zarówno tych dostępnych bez recepty, jak i wydawanych z przepisu lekarza.

Autorami napisanego w bardzo przystępnej formie poradnika są lekarze specjaliści związani z Fundacją Obywatele Zdrowo Zaangażowani.

Część III

GENERYKI (leki generyczne)

Pamiętaj, że masz prawo poprosić farmaceutę o zamiennik leku (czyli tzw. "lek generyczny" albo "odpowiednik") który zawiera tę samą substancję czynną, a różni się np. substancjami pomocniczymi czy kolorem. Generyki najczęściej działają tak samo, ale są tańsze.

Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy lekarz, przepisując ci lek, na recepcie zaznaczył "NZ", co oznacza , że leku nie należy zmieniać pod żadnym pozorem.

ZIOŁA

Pamiętaj, aby poinformować lekarza/farmaceutę o samodzielnie stosowanych ziołach, ponieważ one również mogą wchodzić w interakcje z lekami i powodować działania niepożądane, a także wpływać na wyniki badań laboratoryjnych.
Przykładowo : ziele dziurawca zaburza metabolizm wielu leków przeciwzakrzepowych, immunopresyjnych, czy przeciwzapalnych, kora wierzby jest niewskazana przy stosowaniu leków rozrzedzających krew a lukrecja jest groźna przy nadciśnieniu.

SAMOLECZENIE

Samodzielnie stosuj leki dostępne bez recepty tylko w przypadku znanych ci objawów oraz przez krótki czas - maksymalnie 2-3 dni.
Jeśli objawy nie ustąpią lub się nasilą , niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.
Pamiętaj, że lek , który pomógł komuś innemu na objawy podobne do twoich, nie zawsze pomoże tobie.Te same objawy mogą mieć różną przyczynę.

HANDLOWA NAZWA LEKU

Sprawdź, jakie substancje czynne (lecznicze) zawiera lek. Pamiętaj, że pod różnymi nazwami handlowymi , może kryć się ta sama substancja aktywna - np. paracetamol występuje w kilkuset produktach!
Zażywanie kilku leków z tą samą substancją czynną, pomimo różnej nazwy handlowej, może doprowadzić do przedawkowania a nawet poważnego zatrucia.

INTERNET

W internecie znajdziesz informacje na temat objawów różnych chorób oraz ich leczenia. Często trudno jest odróżnić informacje wiarygodne od tych zawierających przeinaczenia.
Szukając wiarygodnych informacji o lekach, wejdź np. na stronę Ministerstwa Zdrowia. Zawsze możesz też udać się do apteki i skonsultować się z farmaceutą.


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. Luborzyca 97, 32-010 Luborzyca

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji