Aktualności


wsteczWstecz

„KLUBIK U BABCI I WNUCZKA” NA WYCIECZCE W ZALIPIU

2017-06-28

Ciepły czerwcowy poranek. Autokar już czeka na uczestników wyprawy do Zalipia.
A uczestnikami są dzieciaki i seniorki z „Klubiku u Babci i Wnuczka”.
To przedostatnie wspólne spotkanie przed wakacjami.
Dzieciaki szybciutko zajmują miejsca w autokarze, po nich stateczniej wsiadają dorośli.
Wszyscy w doskonałych humorach , bo to i wakacje i pogoda dopisuje no i czeka nas wyprawa w nieznane.
Po dwóch godzinach jazdy przez równinne tereny dojeżdżamy na miejsce.
Pierwszy punkt wyprawy – wizyta w „Domu Malarek”

Zanim wejdziemy do środka, pora na „małe co nieco” , bo oczywiście wszystkie dzieci zdążyły już zgłodnieć. Panie z Kolibab przynoszą kartony z drożdżówkami, rozdają napoje.
Posiłek upływa w pięknym otoczeniu – bo wszystko wokół „kwitnie” - i cembrowina studni i ławeczka i huśtawka . Nawet pnie drzew zakwitły kolorowymi kwiatami.
Podobnie jest w „Domu Malarek” – kwiaty we wszystkich kolorach tęczy – na ścianach, sufitach, ukryte we wszystkich zakątkach. W pracowni malarskiej pracujące tam kobiety sprawnie nanoszą na ceramiczne dzbanuszki i misy zalipiańskie kwiatowe wzory.
Kolejne godziny wycieczki jej uczestnicy spędzą pracowicie pod okiem miejscowych instruktorek - próbując na początek (dla nabycia wprawy) nanosić na kartki kwiatowe wzory. A zadanie do łatwych nie należało , gdyż kwiaty malowało się za pomocą własnoręcznie zrobionego patyczka brzozowego, którego koniuszek należało kamieniami rozbić tak , aby uzyskać swoisty pędzelek. Później była już praca na poważnie – malowanie kwiatów na drewnianych deseczkach i łopatkach. Stworzone dzieła można było zabrać sobie do domu „na pamiątkę”.
Po wizycie w „Domu Malarek” punkt drugi wyprawy - odwiedzamy zalipiańską zagrodę zamienioną w malutki skansen w którym można było obejrzeć dawne narzędzia do wyrobu masła, sera a także przedmioty znane tylko z opowieści starych ludzi – żelazka na węgiel, ręczne krosna, żarna do mielenia zboża.
W zagrodzie wszystkie dzieci mogły też ku ich uciesze własnoręcznie zrobić i upiec placki z sodą , jakie dawniej jadano.
Ponieważ wszyscy byli już mocno zmęczeni pracą (malowanie deseczek, pieczenie placków) z ulgą przyjęli zasłużony odpoczynek w cieniu drzew oraz posilili się pyszną kiełbaską z grilla.
Pora powrotu nadeszła niepostrzeżenie, jeszcze tylko parę chwil zajęło zwiedzenie miejscowego kościółka piękne ozdobionego wewnątrz w kolorowe zalipiańskie kwiaty i już wszyscy zajęli swoje miejsca w autokarze.
Wycieczka była bardzo udana – większość jej uczestników nigdy wcześniej nie widziała „na żywo” pięknych, kolorowych, zalipiańskich kwiatów malowanych wszędzie tam, gdzie tylko jest to możliwe.
Popatrzmy zatem na zdjęcia poniżej.

Dołączona galeria:

nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana


    wsteczWstecz

    przejdź do góry...

    Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. Luborzyca 97, 32-010 Luborzyca

    Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji