Aktualności


wsteczWstecz

UWAGA! OSZUŚCI DZIAŁAJĄCY METODĄ „NA POLICJANTA” DZWONIĄ DO MIESZKAŃCÓW POWIATU KRAKOWSKIEGO. NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !

2020-05-15

Oszuści działający metodą „na policjanta” uaktywnili się na terenie powiatu krakowskiego. Jednego dnia usiłowali oszukać cztery osoby, a kilka dni wcześniej jedna z mieszkanek padła ofiarą oszusta i straciła oszczędności swojego życia.
Policjanci z powiatu krakowskiego prowadzą działania profilaktyczne, podczas których ostrzegają przed oszustwami popełnianymi pod legendą „wnuczka”, „policjanta”, „funkcjonariusza CBŚP” itp. Podczas spotkań z seniorami informują o sposobach wykorzystywanych przez oszustów, a także radzą jak się zachować, aby nie paść ich ofiarą i uratować swoje oszczędności.

Niestety, wciąż są nowe osoby , które dają się oszukać.
Schemat działania przestępców za każdym razem jest podobny.
W ostatnich tygodniach np. do wytypowanego seniora telefonowała osoba, podająca się za policjanta lub członka rodziny. Przestępca wypytywał ofiarę o oszczędności, a także sprawdzał, czy jest sama w domu. Po zebraniu tych danych informował, że na terenie Krakowa działa szajka, wykradająca pieniądze z kont bankowych i podrabiająca dokumenty tożsamości. Sprawca mówił też, że przestępcy posiadają dane osobowe seniora lub jego sfałszowany dowód osobisty. Dlatego, w celu ochrony zgromadzonych środków finansowych, polecał starszej osobie wypłatę z banku pieniędzy, a następnie przekazanie ich „pod opiekę” rozmówcy. Do przejęcia gotówki miało dojść we wcześniej umówionym miejscu.
Istotne jest, iż w trakcie rozmów, w celu uwiarygodnienia przedstawianej historii, oszuści polecali rozmówcom nie rozłączać się, a po usłyszeniu trzech sygnałów wybrać numer alarmowy 112. Wówczas oszust przekazywał słuchawkę wspólnikowi, który również podawał się za policjanta i potwierdzał tożsamość poprzednika. Na szczęście żaden z seniorów nie dał się nabrać na zmyśloną opowieść i w ten sposób zachowali swe środki finansowe.
Niestety, pod koniec kwietnia br. przestępcom udało się w ten sposób wyłudzić 60 tys. zł od seniorki ze Skawiny. Kobieta uwierzyła w wyimaginowaną historię przedstawioną przez rozmówcę, przez co straciła oszczędności życia. Starsza pani, postępując zgodnie z telefonicznymi instrukcjami, przekazała mu „pod opiekę” swe oszczędności. Pieniądze wrzuciła do wskazanego kosza na śmieci, skąd przestępca je przejął.

Policja przypomina:
Przestępcy działający metodą „na wnuczka”, „na policjanta", „na funkcjonariusza CBŚP” lub „pracownika instytucji pomocowych” oszukują głównie osoby starsze. Wyłudzają pieniądze, kosztowności, które często stanowią dorobek całego życia.
Niespodziewane telefony od osób podających się za policjantów, czy dawno niewidzianych członków rodziny nie muszą zakończyć się finansową porażką. Należy jedynie przestrzegać kilku podstawowych zasad:
• jeśli nie masz całkowitej pewności, kto do Ciebie dzwoni, nie podejmuj rozmowy i nie przekazuj żadnych informacji o sobie,
• w żadnym wypadku nie ulegaj telefonicznej prośbie o natychmiastową pożyczkę i nie przekazuj pieniędzy,
• jeśli chcesz przekazać komuś swoje pieniądze, to zadzwoń do tej osoby, na znany Ci numer telefonu i potwierdź informację o rzekomej pożyczce,
• Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji i nie poprosi Cię o branie w niej udziału,
• Policja nigdy nie poprosi Cię o przekazanie komuś pieniędzy, przelanie ich na konto, pozostawienie w jakimś miejscu czy też wyrzucenie kosztowności przez okno!

Jeżeli Tobie zdarzy się podobna sytuacja, NATYCHMIAST zadzwoń pod numer alarmowy 112 i powiadom o tym Policję!
PAMIĘTAJ! Tylko szybka reakcja może doprowadzić do zatrzymania oszustów!
Źródło: KPP


wsteczWstecz

przejdź do góry...

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. ul. Jagiellońska 7, 32-010 Luborzyca

Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji