Aktualności


III FORUM SENIORA

2018-04-19

W miniony wtorek -17 kwietnia w Auli Auditorium Maximum w Krakowie odbyło się już po raz trzeci FORUM SENIORA.
Zgromadziło jak co roku kilkuset seniorów z Małopolski co dowodzi , że jest ono dla nich bardzo ważne i potrzebne.

Temat przewodni tegorocznego forum brzmiał: " Bez bólu do zdrowia. Osiągnięcia najnowszej medycyny".


więcej w zakładce: Seniorzy


RODZINNA PIECZA ZASTĘPCZA SZANSĄ NA DRUGI DOM

2018-04-18

Lepsza praca z rodziną, rozwój rodzinnej pieczy zastępczej, lepsze usamodzielnienie się wychowanków i mniejsza liczba adopcji zagranicznych – to cztery główne kierunki propozycji zmian w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, jakie na konferencji prasowej w dniu 16 kwietnia zaprezentowali Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny Bartosz Marczuk.

czytaj całość publikacji "RODZINNA PIECZA ZASTĘPCZA SZANSĄ NA DRUGI DOM"


PROMOCJA ZDROWIA PSYCHICZNEGO I ZAPOBIEGANIE ZABURZENIOM PSYCHICZNYM - "DBAM O SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE"

2018-04-16

Dzisiejszym tekstemna stronie internetowej GOPS , rozpoczynamy cykl artykułów pod wspólnym tytułem

„DBAM O SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE” - poświęconych zdrowiu psychicznemu i zapobieganiu zaburzeniom psychicznym.

Celem naszego cyklu jest promocja zdrowia psychicznego a także wskazówki odnośnie działań służących temu zdrowiu.Przy opracowaniu cyklu korzystaliśmy z wielu źródeł:m.inn. opracowań psychologów – Pani Lucyny Muraszkiewicz z Instytutu Psychiatrii i Neurologii, Katarzyny Wiśniewskiej i Leny Brożyny, Anny Kuliberdy – Poradnik zdrowia- psychologia, Serwisu Med.-forum-psychiatria, Portalu Zdrowie.

czytaj całość publikacji "PROMOCJA ZDROWIA PSYCHICZNEGO I ZAPOBIEGANIE ZABURZENIOM PSYCHICZNYM - "DBAM O SWOJE ZDROWIE PSYCHICZNE" "


UWAGA SENIORZY !! OSZUŚCI PODAJĄ SIĘ ZA PRACOWNIKÓW OPIEKI SPOŁECZNEJ I FUNDACJI !!

2018-04-13

UWAGA SENIORZY !!

Małopolscy policjanci ostrzegają przed nową metodą okradania osób starszych. Jej ofiarą padli już mieszkańcy Krakowa.

Oszuści odwiedzają seniorów pod pretekstem przeprowadzenia wywiadu środowiskowego.

Złodzieje podający się za pracowników opieki społecznej wchodzą do mieszkań seniorów, przynoszą kawę. A potem proszą, by gospodarz zaparzył napój, który powoduje, że starszy człowiek, który razem z "gośćmi" pije kawę, traci przytomność na kilka godzin.
Tak było w przypadku 88-latka z Krakowa, któremu "pracownik opieki społecznej " ukradł 900 zł i dokumenty. Śledczy ustalają tożsamość oszustki i sprawdzają, jakiej substancji użyła w celu uśpienia swojej ofiary.
Do podobnego zdarzenia doszło w Brzesku, gdzie kobieta podająca się za akwizytora sprzętu rehabilitacyjnego okradła kobietę i jej córkę. Kobiety straciły przytomność, przyjmując substancję, która znajdowała się w przyniesionych przez akwizytorkę ciastkach.
Kilka dni temu seniorkę z jednej z miejscowości małopolski w podobny sposób okradła kobieta podająca się pracownicę fundacji.
SENIORZY !! BĄDŹCIE OSTROŻNI !!
Policjanci apelują - zwłaszcza do osób starszych lub mieszkających samotnie - o ostrożność i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi.
Oszuści stosują różne metody, aby wyłudzić pieniądze.


„PRZEMOC WOBEC OSÓB STARSZYCH” WYKŁAD DLA SŁUCHACZY UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

2018-04-13

Z inicjatywy GOPS oraz UTW w dniu wczorajszym odbył się wykład dla słuchaczy Uniwersytetu III wieku dot. przemocy wobec osób starszych.

Zajęcia prowadziła Przewodnicząca Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Pani Sylwia Zawalska-Wierzbińska.

Słuchacze Uniwersytetu III Wieku zapoznali się z różnymi formami przemocy, obejmującymi nie tylko przemoc fizyczną, ale również przemoc psychiczną, ekonomiczną, instytucjonalną jak również zaniedbania wobec osób starszych.

więcej w zakładce: Przeciwdziałanie Przemocy. Zespół Interdyscyplinarny.


SENIOR ZA KÓŁKIEM

2018-04-12

W wielu krajach świata obowiązują już specjalne wymogi lub ograniczenia wobec starszych kierowców. Na przykład w Finlandii są oni kierowani na obowiązkowe badania medyczne. We Francji uprawnienia do kierowania pojazdem po 70. roku życia wydawane są tylko na dwa lata i przedłużane pod warunkiem przejścia odpowiednich badań.

Można się spodziewać, że coraz więcej krajów w Europie będzie wprowadzać specjalne przepisy prawa drogowego dedykowane seniorom. Według prognoz demograficznych w 2050 roku około 50 proc. populacji UE będą stanowić osoby w wieku ponad 50 lat. Starzenie się społeczeństwa dotyczy także Polski. Już dziś 22 proc. Polaków to osoby powyżej 60. roku życia, a kierowcy mający więcej niż 50 lat to obecnie najszybciej rosnąca grupa kierowców w naszym kraju.

więcej: w zakładce Seniorzy


UWAGA OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE - PROGRAM "AKTYWNY SAMORZĄD"

2018-04-11

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie informuje, że w 2018 r w ramach pilotażowego programu "Aktywny samorząd" realizowane będą następujące formy wsparcia:

Moduł I
Obszar A zadanie 1 - pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu
Obszar A zadanie 2 - pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B
Obszar B zadanie 1 - pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów lub ooprogramowania
Obszar A zadanie 2 - dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu elektronicznego i oprogramowania

więcej : w zakładce: Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych


WPŁYW SOLARIUM NA ZDROWIE - BADANIA W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ZDROWIA NA LATA 2016-2020

2018-04-09

Narodowy Program Zdrowia 2016-20 wspomaga różne inicjatywy prowadzące do zwiększenia świadomości Polaków na temat indywidualnych zachowań prozdrowotnych. Oczekuje się, że w wyniku prowadzonych działań wydłuży się średnia długość życia, poprawi ogólny stan zdrowia społeczeństwa oraz zmniejszy się liczba zgonów zależnych od stylu życia.

Jakie wnioski płyną z badania przeprowadzonego przez Fundację Medicover w ramach Narodowego Programu Zdrowia a poświęconemu wpływowi solarium na zdrowie?

Solarium ciągle akceptowane, mimo świadomości zagrożeń.

czytaj całość publikacji "WPŁYW SOLARIUM NA ZDROWIE - BADANIA W RAMACH NARODOWEGO PROGRAMU ZDROWIA NA LATA 2016-2020"


Kondolencje dla Wójta Gminy Kocmyrzów - Luborzyca

2018-04-05

Kondolencje dla Wójta Gminy Kocmyrzów - Luborzyca

Dołączona galeria:

nazwawyswietlana

  ZMIENIA SIĘ POWOLI STYL ŻYCIA POLAKÓW

  2018-04-05

  Polacy coraz częściej żywią się poza domem. Upodabniamy się tym samym do świata, który oglądamy na ekranach telewizorów. W amerykańskich filmach tylko w Święta Dziękczynienia i Boże Narodzenia rodzina zasiada za stołem w domu.
  Amerykanie wydali w ub. roku na restauracje i hotele 880 mld dol., co stanowiło 6,6 proc. ich wydatków. Tylko nieco więcej przeznaczali na żywność i napoje w sklepach. Generalnie w ich wydatkach aż 68 proc. stanowią usługi.

  czytaj całość publikacji "ZMIENIA SIĘ POWOLI STYL ŻYCIA POLAKÓW "


  DZIEŃ 2 KWIETNIA TO ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU.

  2018-04-03

  Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony 2 kwietnia , został ustanowiony w 2007 r przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
  W tym dniu na znak solidarności z osobami z autyzmem tysiące budowli na świecie zostaje podświetlonych na niebiesko (w Krakowie m.inn. Kładka Bernatka, estakada Lipska-Wielicka, TAURON Arena Kraków, Galeria Kazimierz, Urząd Miasta Krakowa, Pawilon Wyspiański 2000).
  Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu.

  czytaj całość publikacji "DZIEŃ 2 KWIETNIA TO ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU."


  ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

  2018-03-30

  Zdrowych , spokojnych Świąt Wielkanocnych
  spędzonych w radosnym , rodzinnym nastroju
  wszystkim Czytelnikom naszej strony

  życzą:

  pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

  Dołączona galeria:

  nazwawyswietlana

   WPŁYW UZALEŻNIENIA NA ŻYCIE RODZINNE.

   2018-03-29

   Występowanie uzależnienia w rodzinie pogarsza funkcjonowanie psychospołeczne wszystkich członków rodziny osoby uzależnionej.
   Poszczególni członkowie rodziny żyją na co dzień w przewlekłym stresie, doświadczając z tego powodu wielu objawów natury psychicznej i somatycznej.
   Często trudno jest od razu powiązać nasilające się w rodzinie konflikty, nieporozumienia z rozwijającym się uzależnieniem u bliskiej osoby.

   czytaj całość publikacji "WPŁYW UZALEŻNIENIA NA ŻYCIE RODZINNE."


   „KLUBIK U BABCI I WNUCZKA”

   2018-03-28

   Harmonogram spotkań, tematyka oraz potrzebne materiały
   kwiecień 2018 r.

   Dołączone pliki:


   UBIEGAMY SIĘ O ŚRODKI FINANSOWE NA REALIZACJĘ PROJEKTÓW

   2018-03-27

   link do strony www.efs.gov.pl

   PROGRAM OSŁONOWY "WSPIERANIE JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W TWORZENIU SYSTEMU PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE - edycja 2018"

   czytaj całość publikacji "UBIEGAMY SIĘ O ŚRODKI FINANSOWE NA REALIZACJĘ PROJEKTÓW"


   ALMA SPEI - HOSPICJUM DOMOWE DLA DZIECI

   2018-03-26

   Istnieje po to, aby towarzyszyć dziecku w zmaganiach z nieuleczalną chorobą.

   Misją hospicjum jest zapewnienie profesjonalnej, wszechstronnej, domowej opieki medycznej i zapewnienie Podopiecznym tyle normalnego życia, ile tylko da się wykrzesać, a Rodzicom i Rodzeństwu podarować bezcenny czas na miłość.

   Hospicjum ALMA SPEI pomaga zapewnić nieuleczalnie chorym dzieciom profesjonalną opiekę medyczną, a także sprawia, że kiedy nie można już dołożyć dni do życia, to trzeba dołożyć życia do dni i spowodować, aby świat nieuleczalnie chorych dzieci nabrał kolorów i radości.

   czytaj całość publikacji "ALMA SPEI - HOSPICJUM DOMOWE DLA DZIECI"


   POZYTYWNE EFEKTY 500+

   2018-03-23

   „Dwa lata z Rodziną 500+” – pod takim hasłem w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odbyła się konferencja, podsumowująca dwa lata funkcjonowania rządowego programu wspierającego rodziny.

   Rządowym programem „Rodzina 500 plus” – według danych na koniec stycznia br. – zostało objętych 3,684 mln dzieci do 18 lat, wychowujących się w 2,413 mln rodzin. Na wsi świadczenie wychowawcze trafia do 1,287 mln dzieci. W gminach miejskich z pomocy korzysta ponad 1,433 mln dzieci. Pozostałe 0,915 mln to dzieci z gmin miejsko–wiejskich. Od początku funkcjonowania programu do rodzin trafiło już w sumie 42,62 mld zł.

   czytaj całość publikacji "POZYTYWNE EFEKTY 500+"


   UMÓW WIZYTĘ W NARODOWYM FUNDUSZU ZDROWIA PRZEZ INTERNET.

   2018-03-22

   Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Krakowie uruchomił internetową rezerwację wizyt w krakowskim biurze obsługi przy ul. Batorego 24.

   Rezerwacji on-line podlegają wizyty związane z:

   - uzyskaniem Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego;
   - uzyskaniem bądź rejestracją formularzy „unijnych” serii E100 oraz dokumentów S1, S2, DA1;
   - potwierdzeniem zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne;
   - uzyskaniem informacji nt. skierowania na leczenie uzdrowiskowe;
   - zawarciem umowy dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego;
   - uzyskaniem informacji z jakiego powodu e-WUŚ wyświetla nas na „czerwono”, zasad realizacji świadczeń opieki zdrowotnej i kolejek - oczekujących na świadczenia.

   Więcej informacji pod linkiem : http://www.nfz-krakow.pl/dla-pacjenta/aktualnosci/umow-wizyte-w-mow-nfz-przez-internet,169.html


   KIERMASZ "KLUBIKU U BABCI I WNUCZKA"

   2018-03-21

   W dniu wczorajszym na korytarzu budynku Urzędu Gminy zrobiło się kolorowo i świątecznie.

   "Klubik u Babci i Wnuczka" zaprezentował swoje wyroby rękodzielnicze na zorganizowanym przedświątecznym kiermaszu.
   Kolorowe stroiki, wianuszki świąteczne, pisanki wykonywane różnymi sposobami szybko znalazły nabywców.

   Dochód ze sprzedaży ozdób świątecznych został przekazany na wspieranie inicjatyw Stowarzyszenia "Piękne Anioły"

   Dołączona galeria:

   nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

   pelna galeriaZobacz pełną galerię (15 fot.)...


    Spotkanie dotyczące koordynacji świadczeń rodzinnych i wychowawczych

    2018-03-19

    W miniony piątek (16-go marca) w siedzibie Delegatury Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie odbyło się spotkanie przedstawicieli gminnych ośrodków pomocy społecznej i innych jednostek, które realizują zadanie obsługi świadczeń rodzinnych i wychowawczych dla swoich mieszkańców, z wicewojewodą małopolskim, przedstawicielami Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

    czytaj całość publikacji "Spotkanie dotyczące koordynacji świadczeń rodzinnych i wychowawczych "

    Dołączona galeria:

    nazwawyswietlananazwawyswietlana

     10 SPOSOBÓW NA ZDROWĄ STAROŚĆ

     2018-03-19

     Nie zgadniecie, co w największym stopniu wpływa na długość życia i zdrowe starzenie.
     Dobre geny, zdrowe żywienie i aktywność fizyczna są ważne, ale wcale nie najważniejsze.
     Każdy z nas może wskazać w swojej rodzinie lub wśród znajomych jakieś osoby starsze, które pomimo zaawansowanego wieku cieszą się dobrym zdrowiem.
     Co sprawia, że jesień życia niektórych osób jest tak dziarska?
     Naukowcy i lekarze od dawna dociekają, jakie czynniki w największym stopniu decydują o długości życia i zdrowym starzeniu. I mają już na ten temat naprawdę sporo do powiedzenia.

     więcej w zakładce: Seniorzy


     UWAGA RODZICE DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH !

     2018-03-16

     PROGRAM POMOCY DZIECIOM - STYPENDIA DLA DZIECI W CIĘŻKIM STANIE KLINICZNYM.

     Stowarzyszenie Na Rzecz Niepełnosprawnych "SPES" informuje:

     Program Pomocy Dzieciom jest skierowany do rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, opiekujących się dziećmi, które wskutek choroby lub wypadku znalazły się w ciężkim stanie klinicznym. Są to dzieci wymagające wsparcia funkcji życiowych za pomocą respiratora bądź koncentratora tlenu, karmienia dojelitowego lub pozajelitowego, innych całodobowych specjalistycznych zabiegów opiekuńczych i pielęgnacyjnych. Jest to program pomocy socjalnej ukierunkowanej na uzyskanie trwałej poprawy sytuacji życiowej rodziny stypendysty, która deklaruje gotowość do wykorzystania wszystkich własnych możliwości pokonania trudności.

     czytaj całość publikacji "UWAGA RODZICE DZIECI NIEPEŁNOSPRAWNYCH ! "


     FUNDACJA POMOCY POSZKODOWANYM "RAZEM"

     2018-03-15

     Fundacja Pomocy Poszkodowanym „Razem” otworzyła w Krakowie Miejskie Centrum Informacji Wypadkowej.

     Biuro MCIW otwarte jest dla mieszkańców Krakowa i okolic pod adresem:

     31-514 Kraków, al. Beliny Prażmowskiego 49A/2 codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 15.00.

     czytaj całość publikacji "FUNDACJA POMOCY POSZKODOWANYM "RAZEM" "


     CO SŁYCHAĆ W "KLUBIKU U BABCI I WNUCZKA"?

     2018-03-14

     Marcowy, ciepły dzień. W"Klubiku u Babci i Wnuczka" trwają kolejne zajęcia.
     Z każdą godziną przybywa uczestników.

     Dzisiejsze spotkanie przebiega pod nazwą "Święta tuż, tuż..."
     Na dużych stołach mnóstwo słoiczków z farbami, styropianowych jajek, kolorowych wstążeczek i serwetek.
     Uczestnicy z dużą cierpliwością wykonują świąteczne ozdoby.
     Malowanie jajek specjalnym klejem , który po wyschnięciu daje efekt pęknięć, nanoszenie bibułkowych ozdób. Robienie bibułkowych kwiatów to już wyższa szkoła jazdy. Nawet nie podejmuję próby.


     więcej w zakładce: Seniorzy


     CO JEŚĆ I PIĆ , BY DŁUGO CIESZYĆ SIĘ ZDROWYM UKŁADEM MOCZOWYM

     2018-03-13

     Część II

     Naturalne sposoby na zdrowe nerki.

     1. Cytryny i sok z cytryny. Naturalnie kwaśny sok z cytryny przeciwdziała tworzeniu się kamieni nerkowych . Warto pić napój w postaci soku z 4-5 cytryn rozpuszczonego w 1 l letniej wody. Napój taki przyspiesza też metabolizm.

     czytaj całość publikacji "CO JEŚĆ I PIĆ , BY DŁUGO CIESZYĆ SIĘ ZDROWYM UKŁADEM MOCZOWYM"


     DLACZEGO NIEKTÓRE OSOBY MUSZĄ ZWRÓCIĆ ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE 500+ ?

     2018-03-12

     Od 1 października 2017r. trwa drugi okres zasiłkowy świadczeń wychowawczych 500+.
     W trakcie weryfikacji pierwszego okresu zasiłkowego zwrócono uwagę, że część wnioskodawców nie informowała Ośrodka Pomocy Społecznej o istotnych zmianach w rodzinie mających wpływ na prawo do otrzymywania świadczenia 500+.
     W wielu przypadkach skutkowało to pojawieniem się świadczeń nienależnie pobranych.

     czytaj całość publikacji "DLACZEGO NIEKTÓRE OSOBY MUSZĄ ZWRÓCIĆ ŚWIADCZENIE WYCHOWAWCZE 500+ ?"


     ŚWIATOWY DZIEŃ NEREK

     2018-03-09

     Część I

     Wczoraj obchodziliśmy Dzień Kobiet. Ale 8 marca to także Światowy Dzień Nerek.

     W naszym artykule podpowiadamy jak dbać o nerki i nie dopuścić do ich chorób.
     W kolejnym podpowiemy co jeść i pić , aby długo cieszyć się zdrowym układem moczowym.

     Choroby nerek zwykle dopadają nas niespodziewanie .Rozwijają się po cichu, nie dając szczególnych objawów.
     By tego uniknąć warto systematycznie wykonywać proste badanie a także przywiązywać większą wagę do stylu życia.

     czytaj całość publikacji "ŚWIATOWY DZIEŃ NEREK "


     BAROMETR ZAWODÓW 2018

     2018-03-09

     Ukazały się wyniki trzeciej edycji ogólnopolskiego badania Barometr zawodów. Jego celem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak w najbliższym roku będzie wyglądać zapotrzebowanie na pracowników w badanych zawodach.

     czytaj całość publikacji "BAROMETR ZAWODÓW 2018"


     PODZIĘKOWANIA

     2018-03-08

     Składamy serdeczne podziękowania Pani dr nauk medycznych Renacie Rumińskiej- Busz, za to, że bezinteresownie poświęca swój prywatny czas, aby raz w miesiącu spotkać się z pracownikami socjalnymi naszego Ośrodka i przybliżyć im interesujące zagadnienia medyczne i psychologiczne, których znajomość jest bardzo przydatna w ich codziennej pracy środowiskowej.

     Dołączona galeria:

     nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

      500+ DLA RODZICÓW SAMOTNIE WYCHOWUJĄCYCH DZIECI

      2018-03-07

      Od okresu świadczeniowego rozpoczynającego się w 2017 r. została wprowadzona zasada, że prawo do świadczenia wychowawczego w stosunku do dziecka wychowywanego samotnie przez jednego z rodziców jest uzależnione od ustalenia na rzecz tego dziecka świadczenia alimentacyjnego od drugiego rodzica.
      Celem wprowadzenia tego rozwiązania jest, aby świadczenie wychowawcze na dziecko było przyznawane osobie samotnie wychowującej dziecko dopiero po wyczerpaniu możliwości dochodzenia świadczeń alimentacyjnych od drugiego rodzica dziecka, chyba, że z przyczyn obiektywnych, tj. np. gdy drugi z rodziców nie żyje lub ojciec dziecka jest nieznany, jest to niemożliwe.

      czytaj całość publikacji "500+ DLA RODZICÓW SAMOTNIE WYCHOWUJĄCYCH DZIECI"


      RODZINA ZASTĘPCZA

      2018-03-06

      Nie może i nie powinno być dzieci porzuconych.
      Ani dzieci bez rodziny. Ani dzieci ulicy...
      Należy czuwać, aby dobro dziecka było
      zawsze stawiane na pierwszym miejscu.

      Jan Paweł II


      RODZINA ZASTĘPCZA

      Rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka tworzą małżonkowie lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim.

      czytaj całość publikacji "RODZINA ZASTĘPCZA"


      WYJĄTKOWI MAŁOPOLANIE. LUDZIE ROKU I OSOBOWOŚCI ROKU 2017

      2018-03-05

      W Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie „Gazeta Krakowska” uhonorowała ludzi, którzy w 2017 roku wyróżnili się szczególnymi osiągnięciami w różnych dziedzinach życia, w całej Małopolsce.

      Kapituła konkursowa po raz 26 nominowała kandydatów do tytułu Ludzi Roku. To wieloletnia tradycja „Gazety Krakowskiej”. Kapituła honoruje ludzi zasłużonych dla naszego województwa w różnych dziedzinach, którzy swoimi dokonaniami rozsławiają nasz region w kraju, a często również poza jego granicami.

      czytaj całość publikacji "WYJĄTKOWI MAŁOPOLANIE. LUDZIE ROKU I OSOBOWOŚCI ROKU 2017"

      Dołączona galeria:

      nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

       PROJEKT LEKI 75+

       2018-03-05

       Podstawy do otrzymania bezpłatnego leku:

       wiek – ukończony 75. rok życia, weryfikowany przez numer PESEL (u osób, które nie mają numeru PESEL, będzie to data urodzenia)
       recepta – litera S wpisana w polu „kod uprawnień dodatkowych”
       wykaz– potrzebny lek musi znajdować się w wykazie bezpłatnych leków
       wskazanie objęte refundacją – leki refundowane są pacjentom, którzy mają określone schorzenia.

       więcej w zakładce: Seniorzy


       KOLEJNE SPOTKANIE Z LEKARZEM. UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU ZAPRASZA

       2018-03-02

       Starosta UTW Pan Piotr Dominikowski uprzejmie informuje, że kolejne spotkanie słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku odbędzie się w dniu 8 marca 2018 r. Starosta UTW serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych dbałością o swoje zdrowie.

       więcej w zakładce : Seniorzy


       O CO CHODZI Z TĄ KOORDYNACJĄ ?

       2018-03-02

       CZĘŚĆ I I

       WAŻNE ! Każdą zmianę w aktywności zawodowej Twojej bądź członka Twojej rodzinny :

       powrót do kraju, zmianę pracodawcy, zakończenie lub podjęcie nowego zatrudnienia, zmianę kraju pobytu lub pracy, nabycie lub utratę prawa do świadczenia dla bezrobotnych

       należy NIEZWŁOCZNIE zgłosić i udokumentować w gminie!

       czytaj całość publikacji "O CO CHODZI Z TĄ KOORDYNACJĄ ?"


       O CO CHODZI Z TĄ KOORDYNACJĄ ?

       2018-03-01

       CZĘŚĆ I

       Twoje wnioski o świadczenia rodzinne ( w tym 500 +) , jeśli wraz z dziećmi przebywasz na terenie Polski, a drugi z rodziców / opiekun faktyczny/ opiekun prawny dziecka:

       - przebywa (ale nie jest to pobyt o charakterze turystycznym, naukowym, leczniczym) lub pracuje w jednym z wymienionych krajów:

       Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Irlandii, Litwie, Luksemburgu, Łotwie, Malcie, Niemczech, Holandii, Portugalii,Rumunii, Słowacji, w Słowenii, Szwecji, Węgrzech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Islandii, Norwegii, Liechtensteinie oraz Szwajcarii

       prawdopodobnie podlegają koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i rozpatruje je Wojewoda Małopolski.

       czytaj całość publikacji "O CO CHODZI Z TĄ KOORDYNACJĄ ?"


       NISKIE TEMPERATURY ZAGROŻENIEM DLA ZDROWIA I ŻYCIA. NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI !

       2018-02-28

       Ponawiamy swój apel o zwracanie w okresie zimowym uwagi na osoby potrzebujące pomocy.
       Okres zimowy to czas, w którym osoby bezdomne, samotne, niezaradne życiowo, narażone są na utratę zdrowia i życia. Spadek temperatur, szczególnie w porze nocnej, może spowodować wychłodzenie organizmu, prowadzące w skrajnych przypadkach do śmierci. Na takie same zagrożenia narażone są osoby będące pod wpływem alkoholu i przebywające w miejscach nie nadających się do zamieszkania.

       czytaj całość publikacji "NISKIE TEMPERATURY ZAGROŻENIEM DLA ZDROWIA I ŻYCIA. NIE BĄDŹMY OBOJĘTNI !"


       ABC ZDROWEJ DIETY AKTYWNEGO SENIORA

       2018-02-26

       Dlaczego dieta 60-latka powinna się różnić od diety 30-latka?.

       Wraz z wiekiem spowalnia metabolizm, czyli przemiana materii.
       Zmniejsza się też stosunek masy mięśniowej do tkanki tłuszczowej a im mniej mamy mięśni tym mniej energii potrzebujemy.
       Jak dobrać jadłospis, by wraz z wiekiem nie przybierać na wadze?

       Poznaj zasady zdrowego odżywiania!

       więcej w zakładce: seniorzy


       PODWYŻSZONE EMERYTURY I RENTY Z ROCZNYM WYRÓWNANIEM

       2018-02-23

       Od 1 marca br., w ramach waloryzacji świadczeń emerytalno-rentowych wzrośnie dodatkowo ponad 105 tys. emerytur przyznanych z urzędu. Co ważne, wszystkie osoby uprawnione do dodatkowej podwyżki dostaną jej wyrównanie za cały rok.

       więcej w zakładce: Seniorzy


       Dzielnicowy Bliżej Nas

       2018-02-22

       "Dzielnicowy bliżej nas" to projekt realizowany w celu zbudowania zaufania pomiędzy służbami a obywatelami.
       Głównym założeniem programu „Dzielnicowy Bliżej nas” jest ułatwienie kontaktu dzielnicowego z mieszkańcami.
       W ramach realizacji tego projektu policjanci powiatu krakowskiego w styczniu i lutym br. odwiedzili łącznie 108 placówek oświatowych znajdujących się na terenie im podległym, gdzie rozdali plakaty dotyczące zarówno tego tematu jak i tematu przedstawiającego „Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa”, która dużo mówi o rodzaju, skali problemu oraz jego umiejscowieniu w terenie.

       więcej w zakładce : Przeciwdziałanie przemocy. Zespół Interdyscyplinarny.


       MIESZKAŃCY POMAGAJĄ

       2018-02-21

       Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej dziękuje wszystkim Ofiarodawcom, którzy od wielu miesięcy a czasami nawet od kilku lat pomagają za naszym pośrednictwem mieszkańcom naszej gminy będącym w trudnej sytuacji życiowej.

       Serdecznie dziękujemy Ofiarodawcom, którzy niosą pomoc anonimowo - z życzliwości i potrzeby serca.

       Oczywiście ofiarodawcy przekazują wszystko zupełnie za darmo , czasami nawet na swój koszt dostarczają potrzebne rzeczy bezpośrednio do naszych podopiecznych.

       więcej w zakładce : mieszkańcy pomagają


       TRWA TYDZIEŃ POMOCY OSOBOM POKRZYWDZONYM PRZESTĘPSTWEM

       2018-02-21

       Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który w tym roku potrwa od 19 do 25 lutego, to kolejna edycja akcji koordynowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Związana jest ona z ustanowieniem dnia 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw.
       Stało się tak na mocy ustawy z 2003 roku, która wskazała na potrzebę stałego monitorowania sytuacji osób pokrzywdzonych przestępstwem oraz działań podejmowanych na rzecz poprawy ich położenia.

       więcej w zakładce : Przeciwdziałanie przemocy. Zespół Interdyscyplinarny.


       NIEDZIELE WOLNE OD HANDLU

       2018-02-20

       Przedstawiamy poniżej stanowisko Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wolnych od handlu niedziel.

       Minister Rafalska: "wolne niedziele to wspólne osiągnięcie, dobro i wartość"

       Szanowni Państwo .

       Od 1 marca wchodzi w życie ustawa ograniczająca handel w niedziele. Zgodnie z nią, w 2018 r. w każdym miesiącu handlowe będą po dwie niedziele, w 2019 r. - po jednej na miesiąc, a od 2020 r. handlować będzie można siedem niedziel w roku. Te siedem wyjątków obejmie: dwie niedziele przed Świętami Bożego Narodzenia, jedną przed Wielkanocą oraz ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia.

       czytaj całość publikacji "NIEDZIELE WOLNE OD HANDLU"


       PAŃSTWOWY FUNDUSZ REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH - TURNUSY REHABILITACYJNE

       2018-02-19

       Czym jest turnus rehabilitacyjny?
       Turnusy rehabilitacyjne mobilizują do kontaktów z otoczeniem i do samodzielnego funkcjonowania, pobudzają rozwój osobisty. W odróżnieniu od pobytów sanatoryjnych NFZ, które koncentrują się na rehabilitacji leczniczej osób indywidualnych, na turnusach znaczącą wagę przykłada się do aktywności społecznej i zorganizowanych działań grupowych obok poprawy stanu zdrowia w ramach rehabilitacji leczniczej.

       więcej w zakładce: dofinansowania dla osób niepełnosprawnych


       EUROPEJSKI FUNDUSZ SPOŁECZNY

       2018-02-16

       W okresie 2014-2020 UE przeznaczyła na Europejski Fundusz Społeczny ponad 80 mld euro, czyli prawie jedną czwartą swoich wydatków na politykę rozwoju regionalnego. Dla Polski przyznano z tej puli ok. 13,2 mld euro. To znacznie więcej niż w latach 2007-13, kiedy mieliśmy do dyspozycji nieco ponad 11 mld euro.

       Środki z Europejskiego Funduszu Społecznego są wykorzystywane na dwóch poziomach: krajowym i regionalnym. Na poziomie krajowym funkcjonuje jeden Program Operacyjny - Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER), który otrzymał 4,4 mld euro, co stanowi ok. 34% ogółu środków. Pozostałe ponad 66% zostało rozdzielone między 16 programów regionalnych. Taka decentralizacja zarządzania ma na celu przybliżenie decyzji o finansowaniu projektów do ich głównych odbiorców tak, by jak najlepiej zaspokoić potrzeby regionów i ich społeczności.

       więcej w zakładce: Europejski Fundusz Społeczny


       CHCESZ UBIEGAĆ SIĘ O STOPIEŃ NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI? NIE WIESZ JAKIE ULGI CI PRZYSŁUGUJĄ? POTRZEBUJESZ LEGITYMACJI OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ?

       2018-02-15

       Wszystkie formalności związane z uzyskaniem orzeczenia o niepełnosprawności i orzeczenia o stopniu niepełnosprawności załatwia się w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie (budynek Starostwa Powiatowego , Al. Słowackiego 20 ( tel./fax. 12 634 42 66 wew. 568).

       W ramach struktury PCPR funkcjonuje Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności dla powiatu ziemskiego krakowskiego .
       Swoim obszarem obejmuje 17 gmin wokół Krakowa tj.:
       - Krzeszowice,- Skała, - Skawina, - Słomniki, - Świątniki Górne, - Czernichów, - Igołomia-Wawrzeńczyce, Iwanowice, - Jerzmanowice-Przeginia, - Kocmyrzów-Luborzyca, - Liszki,- Michałowice,Moogilany, - Sułoszowa,- Wielka Wieś,- Zabierzów, - Zielonki.

       więcej w zakładce : orzekanie o stopniu niepełnosprawności


       WALORYZACJA RENT I EMERYTUR W 2018 ROKU

       2018-02-14

       Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska podpisała komunikat w sprawie wskaźnika waloryzacji rent i emerytur w 2018 roku. Wskaźnik ten wynosi 102,98%.

       W efekcie najniższa emerytura wzrośnie o 29,80 zł, a przeciętna emerytura z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – o ok. 67,28 zł. Tak wysokiej waloryzacji nie było od pięciu lat.

       więcej w zakładce : Seniorzy.


       GRUPA KOREKCYJNO - EDUKACYJNA DLA OSÓB STOSUJĄCYCH PRZEMOC W RODZINIE

       2018-02-12

       Informujemy, że w pierwszym kwartale 2018 r rozpoczną się zajęcia grupy korekcyjno-edukacyjnej dla osób stosujących przemoc w rodzinie.
       Spotkania w/w grupy prowadzone będą w siedzibie Starostwa Powiatowego w Krakowie przy Al. Słowackiego 20.
       Zajęcia grupy odbywać się będą raz w tygodniu popołudniami w wymiarze 3 godzin zegarowych.
       Cały program obejmuje 60 godzin dydaktycznych (15 spotkań).

       więcej w zakładce : Przeciwdziałanie przemocy. Zespół Interdyscyplinarny.


       HARMONOGRAM PRACY "KLUBIKU U BABCI I WNUCZKA"

       2018-02-09

       „KLUBIK U BABCI I WNUCZKA”

       OŚRODEK WSPARCIA – KLUB SAMOPOMOCY

       Harmonogram spotkań, tematyka oraz potrzebne materiały LUTY 2018 r. w załączniku.

       Dołączone pliki:


       EMERYCI I RENCIŚCI ŁATWO PRZEKAŻĄ 1% PODATKU

       2018-02-05

       Emeryci i renciści, którzy nie korzystają z żadnych odliczeń, mogą złożyć w urzędzie skarbowym oświadczenie ze wskazaniem organizacji pożytku publicznego, której chcą przekazać 1% podatku. Co ważne, nie muszą samodzielnie wypełniać zeznania podatkowego, a rozliczeń dokona za nich urząd skarbowy na podstawie dokumentów dostarczonych przez ZUS.

       więcej w zakładce : Seniorzy.


       "KLUBIK U BABCI I WNUCZKA" JUŻ DZIAŁA !!

       2018-02-01

       W dniu dzisiejszym został rozpoczęty w naszej gminie trzeci rok działalności Ośrodka Wsparcia - \"KLUBIKU U BABCI I WNUCZKA\"

       Zadanie finansowane ze środków Wojewody Małopolskiego i budżetu Gminy Kocmyrzów-Luborzyca skierowane jest do osób 50+ oraz uczących się dzieci i młodzieży od 7 do 15 lat .

       więcej w zakładce : Seniorzy


       PRZEKAŻ 1% PODATKU NA RZECZ POTRZEBUJĄCYCH!

       2018-01-31

       Trwa okres rozliczania się z fiskusem.

       Przypominamy, że kolejny już rok możemy zamieszczać na stronie internetowej GOPS w zakładce "Przekaż 1% podatku" prośby mieszkańców naszej gminy zainteresowanych tą formą pozyskania wsparcia.

       Szczegółowych informacji udzielają pracownicy socjalni GOPS tel.: 12 387 11 10


       CZY TO JUŻ NAŁÓG? - CZĘŚĆ DRUGA

       2018-01-29

       Wzory picia alkoholu:

       PICIE O NISKIM POZIOMIE RYZYKA
       ilość spożywanego czystego alkoholu w gramach spożywana dziennie: kobiety: do 20 g , mężczyźni : do 40 g
       ilość spożywanego czystego alkoholu w gramach spożywana tygodniowo: kobiety: do 140 g, mężczyźni : do 280 g

       czytaj całość publikacji "CZY TO JUŻ NAŁÓG? - CZĘŚĆ DRUGA"


       „Skrzydła Dobroci 2017”

       2018-01-26

       W piątek 19 stycznia 2018 r. w siedzibie Centrum Kultury i Promocji Gminy Kocmyrzów-Luborzyca w Baranówce, odbyła się III finałowa Gala Plebiscytu „Skrzydła Dobroci”. Podczas Gali wręczone zostały honorowe statuetki osobom,instytucjom, firmom i organizacjom pozarządowym szczególnie zaangażowanym w różnorodne formy działalności na rzecz mieszkańców gminy Kocmyrzów-Luborzyca. Patronat nad Plebiscytem „Skrzydła Dobroci 2017” objęli: Wojewoda Małopolski, Starosta Powiatu Krakowskiego oraz Wójt Gminy Kocmyrzów-Luborzyca.

       czytaj całość publikacji "„Skrzydła Dobroci 2017”"

       Dołączona galeria:

       nazwawyswietlananazwawyswietlana

        CZY TO JUŻ NAŁÓG?

        2018-01-24

        O negatywnych konsekwencjach spożywania alkoholu wiemy prawie wszyscy . Oczywiście , konsekwencje te najczęściej zależą od ilości wypijanego alkoholu.Osoby pijące alkohol mogą w ciągu swojego życia zmieniać wzór spożywania alkoholu.
        Znamy przecież osoby, które z bardzo rożnych powodów miewały okresy nadmiernego picia a później ograniczyły swoje picie lub stały się abstynentami.
        Jednak dla części osób pijących alkohol nadmiernie, powrót do picia o niskim poziomie ryzyka nigdy nie będzie możliwy i w ich przypadku najlepszym i niekiedy jedynym rozwiązaniem byłaby abstynencja.

        czytaj całość publikacji "CZY TO JUŻ NAŁÓG?"


        CHCESZ POMAGAĆ ? ZOSTAŃ RODZINĄ WSPIERAJĄCĄ

        2018-01-22

        Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy zaprasza do współpracy osoby i rodziny zainteresowane wsparciem rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu swoich funkcji opiekuńczo - wychowawczych.
        Zostając rodziną wspierającą możesz podzielić się swoim doświadczeniem i wesprzeć inne rodziny.
        Zasady powoływania i współpracy rodziny wspierającej określają art. od 29 do 31 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

        czytaj całość publikacji "CHCESZ POMAGAĆ ? ZOSTAŃ RODZINĄ WSPIERAJĄCĄ"


        CZY WIESZ JAKIE SĄ OBJAWY ZAWAŁU SERCA I UDARU MÓZGU ?

        2018-01-19

        Choroby układu krążenia należą do najczęstszych przypadłości dotykających populację a zawał serca i udar mózgu są jednymi z najczęstszych przyczyn chorobowości i umieralności na świecie.

        To czy zachorujemy czy też nie , w pewnej części należy od nas samych.
        Myślimy tu o modyfikowalnych i niemodyfikowalnych czynnikach ryzyka.

        czytaj całość publikacji "CZY WIESZ JAKIE SĄ OBJAWY ZAWAŁU SERCA I UDARU MÓZGU ?"


        ZWRACAJMY W OKRESIE ZIMOWYM UWAGĘ NA OSOBY POTRZEBUJĄCE POMOCY !

        2018-01-18

        Okres zimowy to czas, w którym osoby bezdomne, samotne, niezaradne życiowo, narażone są na utratę zdrowia i życia. Spadek temperatur, szczególnie w porze nocnej, może spowodować wychłodzenie organizmu, prowadzące w skrajnych przypadkach do śmierci. Na takie same zagrożenia narażone są osoby będące pod wpływem alkoholu i przebywające w miejscach nie nadających się do zamieszkania.

        czytaj całość publikacji "ZWRACAJMY W OKRESIE ZIMOWYM UWAGĘ NA OSOBY POTRZEBUJĄCE POMOCY !"


        ZAOPATRZENIE W WYROBY MEDYCZNE

        2018-01-16

        W ramach ubezpieczenia zdrowotnego przysługuje Państwu refundacja wyrobów medycznych.

        Są to np. wózki inwalidzkie, różnego rodzaju protezy, ortezy ortopedyczne, aparaty słuchowe, soczewki okularowe, obuwie ortopedyczne, materace przeciwodleżynowe, laski i kule a także pieluchomajtki, cewniki czy sprzęt stomijny.

        czytaj całość publikacji "ZAOPATRZENIE W WYROBY MEDYCZNE"


        WYKŁAD LEKARZA - MICHAŁA JASTRZĘBSKIEGO DLA SŁUCHACZY UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

        2018-01-12

        W dniu wczorajszym słuchacze naszego miejscowego UTW mieli okazję spotkać się z lekarzem z Ośrodka Zdrowia w Kocmyrzowie - panem Michałem Jastrzębskim.

        Temat wykładu obejmował wiele zagadnień, m.inn. choroby serca u kobiet, problemy laryngologiczne osób w starszym wieku, objawy i skutki cukrzycy.
        Ponieważ seniorzy należą do grupy osób, które przyjmują znaczne ilości leków , doktor poruszył sprawy związane z suplementacją i niebezpieczeństwami jakie niesie ze sobą stosowanie wielu preparatów o charakterze suplementów diety .

        więcej w zakładce: Seniorzy

        Dołączona galeria:

        nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

        pelna galeriaZobacz pełną galerię (8 fot.)...


         OŚWIADCZENIE MINISTERSTWA RODZINY , PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ W SPRAWIE TZW:

         2018-01-08

         W związku z pojawieniem się w jednym z dzienników informacji, że Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska zapowiada walkę o 500+ dla seniorów, „a więcej o tej sprawie będzie można powiedzieć w kwietniu, w okolicach świąt wielkanocnych”, ministerstwo rodziny informuje:

         W MRPiPS nie toczą się w tej chwili żadne prace nad takim świadczeniem. Nie zostało ono też uwzględnione w budżecie na rok 2018, o czym wielokrotnie mówiła minister rodziny.

         więcej w zakładce : Seniorzy.


         DANE NAJGROŹNIEJSZYCH PEDOFILÓW I GWAŁCICIELI JUŻ DOSTĘPNE W INTERNECIE

         2018-01-02

         Nazwiska i inne dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów są od 1 stycznia 2018 roku w pełni jawne.
         Zostały zamieszczone w internecie, w ogólnodostępnej części Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym

         – Prawo do ochrony naszych dzieci stawiamy ponad anonimowość przestępców – podkreśla Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

         – Państwo ma obowiązek chronić dziecko a nie pedofila. Przestępca, który krzywdzi dzieci, musi się liczyć z bardzo surowymi konsekwencjami. Nie tylko z wieloletnim wyrokiem, lecz także z utratą anonimowości. Dlatego zaostrzamy Kodeks karny w tym zakresie i planujemy kolejne zmiany w przepisach. Po wyjściu z więzienia taki przestępca ma być pod stałą kontrolą, aby wszyscy wiedzieli, że jest ich sąsiadem – tłumaczy Minister Sprawiedliwości.


         więcej w zakładce : Przeciwdziałanie przemocy. Zespół Interdyscyplinarny.


         Mieszkańcom naszej Gminy

         2017-12-22

         "Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia
         niosą ze sobą wiele radości
         oraz refleksji dotyczących
         minionego okresu i planów
         na nadchodzący Nowy Rok.
         W tych wyjątkowych dniach
         chcemy Państwu życzyć
         wiele zadowolenia i sukcesów
         z podjętych wyzwań".

         pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej

         Dołączona galeria:

         nazwawyswietlana

          POMOC PSYCHOLOGICZNA W PUNKCIE INFORMACJI I WSPARCIA DLA OSÓB ZAGROŻONYCH PRZEMOCĄ

          2017-12-18

          Oferta działającego przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej Punktu Informacji i Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą skierowana jest do mieszkańców gminy Kocmyrzów-Luborzyca.

          Jak wskazuje nazwa punktu, w ramach jego działania osoby będące klientami ośrodka, mogą uzyskać pomoc psychologiczną z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

          czytaj całość publikacji "POMOC PSYCHOLOGICZNA W PUNKCIE INFORMACJI I WSPARCIA DLA OSÓB ZAGROŻONYCH PRZEMOCĄ "


          "II MIĘDZYPOKOLENIOWE  SPOTKANIE  BOŻONARODZENIOWE"

          2017-12-18

          W piątek, 15-go grudnia w siedzibie Centrum Kultury i Promocji w Kocmyrzowie-Luborzycy mieszczącego się w Baranówce po raz drugi miało miejsce Międzypokoleniowe Spotkanie Bożonarodzoniowe dla mieszkańców naszej gminy.
           
          Organizatorami uroczystości był GMINNY  OŚRODEK  POMOCY  SPOŁECZNEJ , Komisja Zdrowia, Oświaty, Kultury i Sportu Rady Gminy Kocmurzów-Luborzyca oraz Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich KOLIBABY.
           
          W salach budynku wielofunkcyjnego w Baranówce spotkały się ponownie trzy pokolenia naszych mieszkańców. Wśród zaproszonych gości były  osoby starsze, samotne, schorowane , rodziny oraz matki z dziećmi w różnym wieku.

          czytaj całość publikacji ""II MIĘDZYPOKOLENIOWE  SPOTKANIE  BOŻONARODZENIOWE""

          Dołączona galeria:

          nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

          pelna galeriaZobacz pełną galerię (32 fot.)...


           NIE MARNUJMY ŻYWNOŚCI !

           2017-12-14

           Zbliżają się kolejne święta. Znów zapełnią się jedzeniem nasze lodówki. Może czas przedświąteczny to dobry moment na zastanowienie się , czy naprawdę potrzebujemy takiej ilości wszystkich produktów ?

           Aż co trzeci z nas przyznaje się do marnowania żywności.

           Wyrzucamy głównie produkty takie jak :
           pieczywo (51%) , wędliny (49%) , warzywa (33%) owoce (32%) a także jogurty (16%)

           Jedną z głównych przyczyn marnowania żywności jest to, że kupujemy zdecydowanie więcej, niż potrzebujemy. Takie wnioski płyną z przygotowywanego na zlecenie Federacji Banków Żywności raportu "Nie marnuj jedzenia 2017".

           czytaj całość publikacji "NIE MARNUJMY ŻYWNOŚCI !"


           OD PRZEDSZKOLAKÓW - POMOC DLA ZWIERZAKÓW

           2017-12-12

           Przez ostatnie tygodnie przedszkolaki z naszego samorządowego przedszkola "WESOŁA GROMADKA" w Dojazdowie , razem z filią przedszkola w Luborzycy dzielnie zbierały karmę dla psów i kotów. Przynosiły także kocyki a nawet zabawki dla zwierzaków.

           Pudła wypełnione zebraną karmą i posłaniami zostały przekazane do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, skąd pracownicy socjalni podczas pracy w środowisku będą rozdawać karmę i koce dla zwierząt podopiecznym którzy są właścicielami psów i kotów a mają trudną sytuację materialną.

           czytaj całość publikacji "OD PRZEDSZKOLAKÓW - POMOC DLA ZWIERZAKÓW"

           Dołączona galeria:

           nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

           pelna galeriaZobacz pełną galerię (9 fot.)...


            GRUDNIOWE ZAJĘCIA UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU

            2017-12-12

            Starosta UTW Pan Piotr Dominikowski przypomina , że kolejne zajęcia UTW odbędą się 14 grudnia o godz. 18.00 w budynku Szkoły Podstawowej w Luborzycy. Tematem grudniowych zajęć będzie wykład prof. Grabowskiego "Choroby roślin - mity a rzeczywistość"


            IX KONGRES ZIEMI KRAKOWSKIEJ

            2017-12-12

            W dniach 11 i 12 grudnia trwa IX Kongres Ziemi Krakowskiej organizowany przez Powiatowy Urząd Pracy.
            W poniedziałek - 11 grudnia odbyły się konferencje tematyczne przeznaczone dla różnych odbiorców.

            I tak : Możliwości osób bezrobotnych i aktywne formy pomocy oraz realizowane przez PUP projekty przedstawiono na konferencji " Aktywizacja przez projekt" .

            Bariery towarzyszące podejmowaniu aktywności zawodowej to między innymi zagadnienie poruszone na panelu "Macierzyństwo i kariera"

            czytaj całość publikacji "IX KONGRES ZIEMI KRAKOWSKIEJ"

            Dołączona galeria:

            nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

            pelna galeriaZobacz pełną galerię (7 fot.)...


             "KLUBIK U BABCI I WNUCZKA" PRZYGOTOWUJE SIĘ DO ŚWIĄT

             2017-12-11

             W piątkowe popołudnie odwiedzam "Klubik u Babci i Wnuczka" mający swoje zajęcia w świetlicy szkolnej w Prusach.
             Gwar dzieciaków i specyficzny zapach farby towarzyszą mi już od wejścia.

             Ale nic dziwnego - przecież święta już blisko, więc w ramach zajęć klubiku dzieci wykonują świąteczne lampiony.
             Najpierw specjalnym dziurkaczem wycinają gwiazdki i serduszka , które nalepiają na przygotowane słoiczki.
             Babcia Stasia i Panią Magdę plotą na słoiczki sznurkowe uchwyty.
             Później tylko spryskanie słoiczków farbą w sprayu , usunięcie nalepionych ozdób (żeby światełko ładnie prześwitywało przez szkło ) włożenie do środka ledowej świeczuszki i lampion gotowy. Kolory lampionów wedle życzeń - są więc srebrne, złote i w różnych innych kolorach.

             czytaj całość publikacji ""KLUBIK U BABCI I WNUCZKA" PRZYGOTOWUJE SIĘ DO ŚWIĄT"

             Dołączona galeria:

             nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

             pelna galeriaZobacz pełną galerię (30 fot.)...


              NOWA INICJATYWA SENIORÓW

              2017-12-08

              Jak już informowaliśmy we wcześnieszych artykułach, ze środowiska seniorów naszej gminy wyszła propozycja utworzenia w gminie Rady Seniorów, jako organu doradczego gminy w sprawach wpływających na jakość życia osób starszych.

              więcej : w zakładce seniorzy


              "CHOINKO PIĘKNA JAK LAS, CHOINKO ZOSTAŃ WŚRÓD NAS"

              2017-12-06

              "Babcia Małgosia niech idzie do kuchni i przyniesie pojemniczki z gwiazdkami. Odkładamy gwiazdki na boczek, łapki mam nadzieję, że są czyste. Proszę - każdy dostaje po pierniku do kolorowania"
              Poprzez dziecięcy gwar z trudem przedziera się donośny głos Pani Renaty, prowadzącej w pietrzejowickiej świetlicy wiejskiej kolejne zajęcia "Klubiku u Babci i Wnuczka"

              czytaj całość publikacji " "CHOINKO PIĘKNA JAK LAS, CHOINKO ZOSTAŃ WŚRÓD NAS""

              Dołączona galeria:

              nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

              pelna galeriaZobacz pełną galerię (28 fot.)...


               WSTYDLIWY PROBLEM - WSZAWICA

               2017-12-05

               Wszy nie wiedzą po czyjej głowie chodzą - czy jest to głowa osoby ubogiej czy majętnej, starszej czy dziecka.
               Swędząca głowa to jednak nadal bardzo wstydliwy problem, mylnie kojarzony głównie z brudem i brakiem higieny.

               Oczywiście w przypadku osób zaniedbanych, czy bezdomnych wszy mają lepsze warunki, aby się rozmnażać.
               Ale wszy "łapią" również osoby czyste o których nikt nie powie, że są na bakier z higieną.

               czytaj całość publikacji "WSTYDLIWY PROBLEM - WSZAWICA"


               "Sukces TO JA" aktywizuje kobiety

               2017-12-04

               W dniu 7 grudnia 2017 r w Krakowie w hotelu Galaxy przy ulicy Gęsiej 22a w godz. od 9.00 do 16.00 odbędą się bezpłatne warsztaty programu "Sukces TO JA" skierowane do kobiet chcących np. powrócić na rynek pracy, zdobyć kompetencje do tego by założyć działalność gospodarczą lub start-up.

               Trzeba się zarejestrować na www.sukcestoja.pl


               INFORMACJA DLA STUDENTÓW UNIWERSYTETU TRZECIEGO WIEKU !

               2017-12-01

               Starosta UTW Pan Piotr Dominikowski przypomina , że kolejne zajęcia UTW odbędą się 14 grudnia o godz. 18.00 w budynku Szkoły Podstawowej w Luborzycy.


               KONKURS "STOP PRZEMOCY I AGRESJI W SZKOLE" ROZSTRZYGNIĘTY !

               2017-11-28

               W dniu wczorajszym (27 listopada) nastąpiła miła uroczystość wręczenia nagród w zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej konkursie "STOP PRZEMOCY I AGRESJI W SZKOLE" przeznaczonym dla uczniów szkół z naszej gminy.

               Uroczystego wręczenia nagród dokonał Wójt Gminy - Pan Marek Jamborski oraz starszy aspirant Policji Powiatowej w Krakowie - Pani Beata Dulewicz.

               czytaj całość publikacji " KONKURS "STOP PRZEMOCY I AGRESJI W SZKOLE" ROZSTRZYGNIĘTY !"

               Dołączona galeria:

               nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

               pelna galeriaZobacz pełną galerię (24 fot.)...


                KONFERENCJA DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO

                2017-11-28

                W dniu wczorajszym (27 listopada) w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim - Delegatura w Tarnowie odbyła się zorganizowana przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Wojewodę Małopolskiego KONFERENCJA dotycząca wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w obszarze pomocy społecznej .

                czytaj całość publikacji "KONFERENCJA DLA JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO"

                Dołączona galeria:

                nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                 ZAINWESTUJ W SIEBIE

                 2017-11-27

                 Instytut Organizacji Przedsiębiorstw i Technik Informacyjnych "InBIT" prowadzi nabór do VIII edycji projektu „Zmiana na PLUS”, którego celem jest pomoc w znalezieniu lub utrzymaniu zatrudnienia osobom zwolnionym, zagrożonym zwolnieniem lub przewidzianym do zwolnienia.

                 UDZIAŁ W PROJEKCIE OBEJMUJE:

                 - Bezpłatne warsztaty aktywnego poszukiwania pracy

                 - Wsparcie zawodowe: szkolenia, kursy, staże, dodatek relokacyjny

                 czytaj całość publikacji "ZAINWESTUJ W SIEBIE"


                 POGOTOWIE ZIMOWE

                 2017-11-24

                 Niskie temperatury w okresie jesienno-zimowym niosą zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych, niezaradnych życiowo i przebywających w miejscach niezdatnych do zamieszkania. Spadek temperatur może spowodować wychłodzenie organizmu, które w skrajnych przypadkach prowadzi do śmierci.

                 czytaj całość publikacji "POGOTOWIE ZIMOWE"


                 Szkolenie dla nauczycieli „ SKUTECZNY WYCHOWAWCA”

                 2017-11-22

                 W dniu 20 i 21 XI 2017r. z inicjatywy Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kocmyrzowie - Luborzycy działającego w strukturach Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej odbyło się przeprowadzone przez Fundację PEAESTERNO dwudniowe szkolenie dla nauczycieli wszystkich szkół podstawowych i gimnazjum działających na naszym terenie.

                 czytaj całość publikacji "Szkolenie dla nauczycieli „ SKUTECZNY WYCHOWAWCA” "

                 Dołączona galeria:

                 nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

                  21 LISTOPADA DZIEŃ PRACOWNIKA SOCJALNEGO

                  2017-11-21

                  Polskie święto obchodzone 21 listopada na mocy zapisu ustawy o pomocy społecznej z dnia 29 listopada 1990 r.

                  Dzień Pracownika Socjalnego jest świętem wszystkich pracowników służb społecznych, a w szczególności pracowników socjalnych.

                  Ustanowienie tego dnia przez Parlament w Polsce jest szczególnym wyrazem uznania dla grupy zawodowej pracowników socjalnych i pomocy społecznej.


                  Ważnym wydarzeniem, poprzedzającym uchwalenie ustawy o pomocy społecznej z 1990 roku, było legendarne dziś, spotkanie w miejscowości Charzykowy, zorganizowane w listopadzie 1989 roku. Było to trzydniowe spotkanie, w którym uczestniczyli delegaci urzędów wojewódzkich ds. społecznych i zdrowia oraz zaproszeni goście. Województw było wtedy 49.

                  W trakcie tego spotkania poinformowano zebranych o tym, że powstaną w gminach ośrodki pomocy społecznej, a pomoc społeczna zostanie odłączona od resortu zdrowia.

                  Przybliżono też ideę funkcjonowania ośrodków pomocy społecznej.

                  Około 100 osób uczestniczyło w tym legendarnym spotkaniu z ministrem Jackiem Kuroniem i dr Joanną Staręgą-Piasek.
                  Zobacz także: archiwum"Aktualności" (archiwum)...

                  przejdź do góry...

                  Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. Luborzyca 97, 32-010 Luborzyca

                  Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji