Aktualności


PANDEMIA A NOWOTWORY

2020-09-18

Niepokoją cię objawy, które zauważyłeś u siebie?
Nie odkładaj wizyty u lekarza z powodu pandemii.

W ostatnim czasie w mediach pojawiło się wiele publikacji i wypowiedzi wskazujących na to, że w bieżącym roku z powodu pandemii wywołanej przez nowego koronawirusa, zmniejszyła się w naszym kraju liczba tzw. pierwszorazowych pacjentów onkologicznych.

czytaj całość publikacji "PANDEMIA A NOWOTWORY"


UWAGA! 21 WRZEŚNIA MIJA TERMIN WYPEŁNIANIA ANKIET

2020-09-16

GOPS informuje, że w poniedziałek 21 września mija termin przesyłania ankiet dot. problemów społecznych w naszej gminie.
W związku z powyższy prosimy, aby mieszkańcy naszej gminy pozytywnie odpowiedzieli na naszą prośbę i ci , którzy nie przesłali jeszcze wypełnionych ankiet uczynili to do 21 września. Im więcej będzie wysłanych ankiet, tym łatwiej będzie sporządzić prawidłową diagnozę problemów społecznych w naszej gminie.
Link do ankiet:
https://niepelnosprawnosckl.webankieta.pl
https://www.webankieta.pl/ankieta/552016/kocmyrzow-luborzyca-mieszkancy-diagnoza-spoleczna.html

Za każdą przesłaną ankietę bardzo serdecznie Państwu dziękujemy.


CZYM JEST POGOTOWIE OPIEKUŃCZE

2020-09-16

Pogotowie opiekuńcze jest instytucją typu interwencyjnego, której zadanie polega na sprawowaniu opieki i wychowaniu tzw. trudnej młodzieży i dzieci.
Do pogotowia opiekuńczego trafiają dzieci, które uciekają z domu lub z innych placówek opiekuńczo-wychowawczych, które błąkają się po ulicy, nie mają swojego własnego domu, które są niepełnoletnimi ofiarami przemocy domowej.
Nierzadko w pogotowiu opiekuńczym znajdują się małoletni przestępcy, osadzeni na czas trwania procesu sądowego. Najczęściej do pogotowia opiekuńczego trafia młodzież patologiczna, agresywna, antyspołeczna i zdegenerowana.
Znaczny odsetek tych dzieci pochodzi z rodzin, w których dominował alkoholizm, przemoc, ubóstwo, bezrobocie i różnego rodzaju uzależnienia.

Niekorzystne warunki wychowawcze często przyczyniają się do umieszczenia dzieci w placówkach pogotowia opiekuńczego.

czytaj całość publikacji "CZYM JEST POGOTOWIE OPIEKUŃCZE"


CZYM WYPEŁNIĆ WOLNY CZAS SENIORÓW

2020-09-14

Bóle stawów, problemy z pamięcią, niechęć do kontaktu z otoczeniem, nuda.
Wiek dojrzały nie rozpieszcza. Warto powiedzieć "stop", zażyć trochę ruchu i nawiązać nowe relacje.
Celem zajęć dla seniorów, w zależności od ich rodzaju, jest poprawa zdrowia i kondycji, wzbogacenie życia towarzyskiego i zaszczepienie pasji.

Więcej w zakładce: Seniorzy


OSTRZEŻENIE - ETAZEN - NOWY NIEBEZPIECZNY NARKOTYK W POLSCE

2020-09-11

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie przed nowym narkotykiem, który pojawił się w Polsce. To syntetyczny zamiennik heroiny. I tak jak heroina ma katastrofalne skutki dla zdrowia. Może zabić. Silniej też uzależnia.

Etazen należy do grupy opioidów i jest nawet 60 razy mocniejszy od morfiny. Narkotyk może doprowadzić do śmierci.
Więcej: w zakładce: Przeciwdziałanie przemocy. Zespół Interdyscyplinarny.


SPRAWDŹ CZY MASZ OBJAWY COVID 19

2020-09-09

W serwisie internetowym Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia (pacjent.gov.pl ) można sprawdzić, czy twoje objawy mogą oznaczać zakażenie koronawirusem.

Jak informuje Serwis - to nie jest porada, konsultacja ani diagnoza lekarska.

czytaj całość publikacji "SPRAWDŹ CZY MASZ OBJAWY COVID 19"


DODATKOWY ZASIŁEK OPIEKUŃCZY - MINISTERSTWO RODZINY PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ ODPOWIADA NA PYTANIA

2020-09-07

Od 1 września rodzicom i opiekunom przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia placówek zapewniających opiekę oraz w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.
Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał – od 1 września do 20 września br.

czytaj całość publikacji "DODATKOWY ZASIŁEK OPIEKUŃCZY - MINISTERSTWO RODZINY PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ ODPOWIADA NA PYTANIA"


ZASIŁEK DLA BEZROBOTNYCH W GÓRĘ

2020-09-04

Od 1 września 2020 roku wzrasta zasiłek dla bezrobotnych.
W pierwszych 90 dniach wyniesie on 1 200 zł oraz 942,30 zł w pozostałym okresie posiadania prawa do zasiłku. Wyższe zasiłki otrzymają wszyscy bezrobotni.

czytaj całość publikacji "ZASIŁEK DLA BEZROBOTNYCH W GÓRĘ"


ANKIETA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY DOTYCZĄCA PROBLEMÓW NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI

2020-09-03

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy w związku z przystąpieniem do opracowania diagnozy społecznej oraz Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w gminie Kocmyrzów-Luborzyca” na lata 2021-2026 zwraca się z uprzejmą prośbą do wszystkich mieszkańców Gminy o wypełnienie kolejnej , krótszej niż poprzednia :) ANONIMOWEJ ANKIET, dot. niepełnosprawności, która posłuży zidentyfikowaniu problemów społecznych w naszej gminie.

czytaj całość publikacji "ANKIETA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY DOTYCZĄCA PROBLEMÓW NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI"


TESTY NA KORONAWIRUSA

2020-09-02

Test, który ma sprawdzić, czy doszło do zakażenia patogenem, należy wykonać w odpowiednim czasie. Jeśli zostanie przeprowadzony wcześniej lub dużo później niż ten optymalny, otrzymamy niewiarygodny wynik. Warto przy tym pamiętać, że objawy COVID-19 to nie zawsze i nie tylko kaszel, gorączka i zmęczenie.

czytaj całość publikacji "TESTY NA KORONAWIRUSA"


ANKIETA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY DOTYCZĄCA UZALEŻNIEŃ

2020-09-01

Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy w związku z przystąpieniem do opracowania diagnozy społecznej oraz Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w gminie Kocmyrzów-Luborzyca” na lata 2021-2026 zwraca się z uprzejmą prośbą do wszystkich mieszkańców Gminy o wypełnienie ANONIMOWEJ ANKIETY, która posłuży zidentyfikowaniu problemów społecznych w naszej gminie.

czytaj całość publikacji "ANKIETA DLA MIESZKAŃCÓW GMINY DOTYCZĄCA UZALEŻNIEŃ"


HARMONOGRAM ZAJĘĆ W KLUBIE SENIOR+ W KOCMYRZOWIE MIESIĄC WRZESIEŃ 2020 R

2020-09-01

Plan działania Klubu Senior+ w Kocmyrzowie wrzesień 2020 r.

Dołączone pliki:


NFZ PRZYPOMINA: MASECZKA CHRONI TYLKO WTEDY GDY JEST WŁAŚCIWIE NOSZONA

2020-08-31

Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) przypomina o właściwym noszeniu maseczek. Zakrywanie tylko ust nie ogranicza ryzyka zakażenia wirusem SARS-CoV-2.
W związku z dużą liczbą zakażeń koronawirusem w ciągu ostatnich tygodni Ministerstwo Zdrowia apeluje o noszenie maseczek.

czytaj całość publikacji "NFZ PRZYPOMINA: MASECZKA CHRONI TYLKO WTEDY GDY JEST WŁAŚCIWIE NOSZONA"


BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKÓŁ

2020-08-28

Ministerstwo Edukacji Narodowej opracowało wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, Ministrem Zdrowia wytyczne dla szkół i placówek, które będą obowiązywały od 1 września 2020 r. Mają one zastosowanie do organizacji pracy szkół i placówek, w tym dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

czytaj całość publikacji "BEZPIECZNY POWRÓT DO SZKÓŁ"


500+ POMAGA ZORGANIZOWAĆ WYMARZONE WAKACJE

2020-08-26

Od początku działania programu „Rodzina 500+”, czyli od kwietnia 2016 r., do końca czerwca br. do rodzin trafiło już 114,4 mld zł.


Obecnie wsparciem w ramach programu objęte jest 6,5 mln dzieci.
Rodziny dzięki świadczeniu wychowawczemu mogą realizować swoje potrzeby m.in. wakacyjne wyjazdy. Wsparcie w ramach programu pozwala rodzinom organizować coroczne wakacje, bez ograniczania innych potrzeb

czytaj całość publikacji "500+ POMAGA ZORGANIZOWAĆ WYMARZONE WAKACJE"

Dołączone pliki:


BEZPŁATNE SPOTKANIE W INTERNECIE. VII FORUM SENIORA – SENIOR W NOWEJ RZECZYWISTOŚCI

2020-08-24

Już pojutrze – 26 sierpnia od godz. 10.00 odbędzie się kolejne Forum Seniora , które ze względu na pandemię koronawirusa zostało przeniesione z terminu marcowego i nastąpi w zupełnie nowej formule – on-line.

Internetowa forma VII edycji Forum Seniora pozwoli na wzięcie w nim udziału wszystkim chętnym – w komfortowych warunkach, w zaciszu swojego domu – gwarantując tym samym maksymalne bezpieczeństwo.

Transmisja z VII Forum Seniora przeprowadzona zostanie on-line i będzie ona ogólniedostępna.Więcej: w zakładce Seniorzy


WSPARCIE DLA OSÓB, KTÓRE WSKUTEK PANDEMII STRACIŁY PRACĘ

2020-08-21

Jeszcze tylko do końca sierpnia osoby, które na skutek pandemii straciły pracę, mogą wnioskować o dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł.

Do tej pory przyznano już ponad 195 tys. świadczeń na kwotę niemal 260 mln zł.

„Zachęcam do składania wniosku o dodatek solidarnościowy, to ostatni dzwonek” – apeluje minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

czytaj całość publikacji "WSPARCIE DLA OSÓB, KTÓRE WSKUTEK PANDEMII STRACIŁY PRACĘ"


ZBIERAMY NAKRĘTKI DLA JAKUBA

2020-08-19

Informujemy, że w ramach akcji zbierania plastikowych nakrętek dla mieszkającego w naszej gminie 7- letniego Jakuba, nasz Ośrodek przekazał rodzinie chłopca kilka worków pełnych plastikowych nakrętek, które na przestrzeni ostatnich m-cy przynosili do GOPS mieszkańcy gminy.

Dołączona galeria:

nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

  LINIA POMOCY POKRZYWDZONYM

  2020-08-19

  Współfinansowana ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości działa sieć pomocy osobom pokrzywdzonym

  LINIA POMOCY POKRZYWDZONYM

  Potrzebujesz pomocy?
  Zadzwoń 48 222 309 900
  Wsparcie przez 24 godziny 7 dni w tygodniu dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i świadków.

  czytaj całość publikacji "LINIA POMOCY POKRZYWDZONYM"


  7 MIESIĘCY DZIAŁALNOŚCI KLUBU SENIOR+ W KOCMYRZOWIE

  2020-08-17

  Działający w strukturze GOPS od stycznia 2020 r Klub Senior+ w Kocmyrzowie cieszy się dużą popularnością wśród Seniorów.

  Placówka przewidziana jest dla 20 osób - zadeklarowanych osób jest więcej, ale ponieważ uczestnictwo w Klubie jest dobrowolne , czasami ktoś nie przyjdzie w danym dniu a za to pojawi się ktoś inny i następuje naturalna rotacja uczestników.
  Niemniej jednak trzon Klubu stanowi grupa wiernych „klubowiczów” , którzy regularnie pojawiają się na zajęciach.

  Więcej w zakładce: Seniorzy.


  UWAGA OPIEKUNOWIE OSÓB NIESAMODZIELNYCH - TRWA NABÓR DO PROJEKTU „URUCHOMIENIE CENTRUM WSPARCIA OPIEKUNÓW NIEFORMALNYCH Z WIRTUALNĄ BAZĄ WIEDZY”

  2020-08-17

  Grupa Interia.pl wraz z Gminą Kocmyrzów Luborzyca, Fundacją Uskrzydleni Wiekiem oraz Małopolskim Stowarzyszeniem Rozwoju Regionalnego realizuje projekt „Uruchomienie centrum wsparcia opiekunów nieformalnych z wirtualną bazą wiedzy” współfinansowany z EFS, w ramach poddziałania 9.2.2 Usługi opiekuńcze oraz interwencja kryzysowa – ZIT.

  Głównym celem projektu jest utworzenie centrum wsparcia opiekunów nieformalnych, zwiększającego dostępność oraz jakość usług kierowanych do osób niesamodzielnych i ich opiekunów na terenie 4 gmin (Gmina Komyrzów-Luborzyca, Gmina Michałowice, Gmina Zielonki , Gmina Miejska Kraków,).

  czytaj całość publikacji "UWAGA OPIEKUNOWIE OSÓB NIESAMODZIELNYCH - TRWA NABÓR DO PROJEKTU „URUCHOMIENIE CENTRUM WSPARCIA OPIEKUNÓW NIEFORMALNYCH Z WIRTUALNĄ BAZĄ WIEDZY” "

  Dołączone pliki:


  ZUS OSTRZEGA PRZED OSZUSTWEM DOTYCZĄCYM BONU TURYSTYCZNEGO

  2020-08-14

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) i Polska Organizacja Turystyczna (POT) przestrzegają przed oszustami, którzy próbują sprzedawać bon turystyczny.

  Zgodnie z ustawą nie podlega on wymianie, a skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione – przypomina ZUS
  W ostatnim czasie w internecie zaczęły pojawiać się oferty dotyczące sprzedaży bonu turystycznego. Zgodnie z ustawą nie można go spieniężyć, a osoby uprawnione mogą nim zapłacić za usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne na terenie kraju.

  czytaj całość publikacji "ZUS OSTRZEGA PRZED OSZUSTWEM DOTYCZĄCYM BONU TURYSTYCZNEGO"


  SPOTKANIE SENIORÓW W KRZYSZTOFORZYCACH

  2020-08-12

  Z początkiem sierpnia 2020roku w piękne słoneczne popołudnie spotkali się w Krzysztoforzycach miejscowi Seniorzy. Spotkanie było niezwykle radosne i inspirujące dla innych seniorów naszej gminy.
  Zgromadziło około 20 osób, nastąpiło z inicjatywy Radnej Gminnej Rady Seniorów z Krzysztoforzyc - Bogumiły Król.
  Gośćmi byli zaproszeni seniorzy z Gminnej Rady Seniorów : przewodnicząca Danuta Sokół , sekretarz Andrzej Natkaniec, radni GRS: ze Krzeszowic - Władysław Dej, z Baranówki - Maria Raźny oraz z Łuczyc - Bogusław Janik.
  Miłym gościem był również sołtys-radny wsi Krzysztoforzyc - Antoni Trela z małżonką.

  Więcej : w zakładce Seniorzy

  czytaj całość publikacji "SPOTKANIE SENIORÓW W KRZYSZTOFORZYCACH"

  Dołączona galeria:

  nazwawyswietlananazwawyswietlana

   PROGRAM „POMOC OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM POSZKODOWANYM W WYNIKU ŻYWIOŁU LUB SYTUACJI KRYZYSOWYCH WYWOŁANYCH CHOROBAMI ZAKAŹNYMI” – MODUŁ III

   2020-08-11

   Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uruchomił program „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

   czytaj całość publikacji "PROGRAM „POMOC OSOBOM NIEPEŁNOSPRAWNYM POSZKODOWANYM W WYNIKU ŻYWIOŁU LUB SYTUACJI KRYZYSOWYCH WYWOŁANYCH CHOROBAMI ZAKAŹNYMI” – MODUŁ III"


   JESZCZE ZAŚWIECI SŁOŃCE , BO DOBRO JEST W MAŁOPOLSCE STOP KORONAWIRUSOWI !

   2020-08-10

   Chciałbyś poczuć się jak bohater, który ratuje sobie i innym życie?
   Wiedzieć, że masz wpływ na to, że inni dzięki Tobie czują się bezpiecznie ?

   To proste. Wystarczy, że założysz maseczkę, zachowasz dystans społeczny, będziesz często myć i dezynfekować ręce!
   Tylko tyle i aż tyle!

   czytaj całość publikacji "JESZCZE ZAŚWIECI SŁOŃCE , BO DOBRO JEST W MAŁOPOLSCE STOP KORONAWIRUSOWI ! "

   Dołączona galeria:

   nazwawyswietlana

    INFORMACJA ODDZIAŁU MAŁOPOLSKIEGO PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH (PFRON)

    2020-08-10

    Proteza, wózek inwalidzki o napędzie elektrycznym - złóż wniosek przez SOW!
    Termin mija 31 sierpnia br.

    czytaj całość publikacji "INFORMACJA ODDZIAŁU MAŁOPOLSKIEGO PAŃSTWOWEGO FUNDUSZU REHABILITACJI OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH (PFRON)"


    CAŁODOBOWA MOŻLIWOŚĆ UZYSKANIA INFORMACJI NA TEMAT BONU TURYSTYCZNEGO

    2020-08-07

    Pod numerem telefonu 22 11 22 111 można przez całą dobę uzyskać informacje na temat Polskiego Bonu Turystycznego.
    Specjalna infolinia działa we wszystkie dni tygodnia.

    czytaj całość publikacji "CAŁODOBOWA MOŻLIWOŚĆ UZYSKANIA INFORMACJI NA TEMAT BONU TURYSTYCZNEGO"


    WPŁYW POSZCZEGÓLNYCH CZYNNIKÓW NA STAN ZDROWIA

    2020-08-05

    Stan zdrowia jest uzależniony od wielu czynników.
    Zakres wpływu poszczególnych czynników określił w latach siedemdziesiątych XX wieku Marc Lalonde przedstawiając koncepcję tzw. pól zdrowia.

    czytaj całość publikacji "WPŁYW POSZCZEGÓLNYCH CZYNNIKÓW NA STAN ZDROWIA"


    HARMONOGRAM ZAJĘĆ W KLUBIE SENIOR+ W KOCMYRZOWIE MIESIĄC SIERPIEŃ 2020 R

    2020-08-03

    Plan działania Klubu Senior+ w Kocmyrzowie sierpień 2020r.

    Dołączone pliki:


    WEZWANIE NA RATUNEK

    2020-08-03

    Telefony ratunkowe miej zawsze pod ręką, ale nigdy nie dzwoń bez naprawdę poważnego powodu. Dowiedz się, jak wezwać karetkę

    czytaj całość publikacji "WEZWANIE NA RATUNEK"


    CZYM ZAJMUJE SIĘ MINISTERSTWO RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ.

    2020-07-31

    W skład Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wchodzą komórki organizacyjne obsługujące sprawy z działu administracji rządowej „praca”, „zabezpieczenie społeczne” i "rodzina".

    czytaj całość publikacji "CZYM ZAJMUJE SIĘ MINISTERSTWO RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ."


    Funkcjonowanie administracji samorządowej od 03.08.2020 r. do odwołania

    2020-07-30

    W związku ze wzrostem zachorowań na COVID-19, w szczególności na obszarze województwa małopolskiego, Urząd Gminy Kocmyrzów – Luborzyca wprowadza dodatkowe środki bezpieczeństwa w zakresie bezpośredniej obsługi mieszkańców:

    czytaj całość publikacji "Funkcjonowanie administracji samorządowej od 03.08.2020 r. do odwołania"


    SPOTKANIE MIESZKAŃCÓW GMINY Z DZIELNICOWYM KOMISARIATU POLICJI W SŁOMNIKACH.

    2020-07-29

    W ramach realizacji przez GOPS projektu „ Rodzina wolna od przemocy” przedwczoraj (27.07.2020 r.) odbyło się pierwsze spotkanie z udziałem mieszkańców gminy i dzielnicowego Komisariatu Policji w Słomnikach – st. sierżanta Łukasza Heróda - upowszechniające wiedzę o zjawisku przemocy.

    czytaj całość publikacji "SPOTKANIE MIESZKAŃCÓW GMINY Z DZIELNICOWYM KOMISARIATU POLICJI W SŁOMNIKACH."

    Dołączona galeria:

    nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

     ZESPÓŁ ASPERGERA U DZIECI – OBJAWY

     2020-07-27

     Często słyszymy w mediach, lub czytamy w prasie , że dziecko cierpi na zespół Aspergera.
     Czym jest zespół Aspergera i jakie są jego objawy?
     Zespół Aspergera jest zaburzeniem o charakterze łagodnym, ze spektrum autyzmu. Choroba ta u dzieci i dorosłych nie powoduje zaburzeń w rozwoju umysłowym, w przeciwieństwie do autyzmu dziecięcego. Choroba diagnozowana jest zazwyczaj między 3. a 8. rokiem życia dziecka.

     czytaj całość publikacji "ZESPÓŁ ASPERGERA U DZIECI – OBJAWY"


     CZYM JEST MEDIACJA

     2020-07-24

     Mediacja jest dochodzeniem do rozwiązania sporu, które prowadzone jest w obecności osoby neutralnej i bezstronnej, czyli mediatora

     czytaj całość publikacji "CZYM JEST MEDIACJA "


     BON TURYSTYCZNY - ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

     2020-07-22

     Polski Bon Turystyczny to narzędzie, które ma na celu wsparcie finansowe zarówno polskich rodzin jak i branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Nowe świadczenie wzbudza ogromne i pozytywne zainteresowanie zarówno wśród przedsiębiorców turystycznych jak i samych turystów.
     Jaka będzie wartość bonu, komu będzie przysługiwał i gdzie będzie można go zrealizować? Polska Organizacja Turystyczna przedstawia odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.

     czytaj całość publikacji "BON TURYSTYCZNY - ODPOWIEDZI NA NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA"


     INFORMACJA WOJEWÓDZKIEGO URZĘDU PRACY W KRAKOWIE

     2020-07-20

     Szanowni Państwo,
     W ostatnich dniach ukazał się najnowszy numer „Pracuj w Małopolsce”,

     czytaj całość publikacji "INFORMACJA WOJEWÓDZKIEGO URZĘDU PRACY W KRAKOWIE"


     JAK OTRZYMAĆ BEZPŁATNE LEKI ?

     2020-07-20

     Podstawy do otrzymania bezpłatnego leku:

     • wiek – WSZYSCY pacjenci, którzy w dniu wystawiania recepty na leki
     ukończyli 75. rok życia, weryfikowany przez numer PESEL (u osób, które nie mają numeru PESEL, będzie to data urodzenia)

     czytaj całość publikacji "JAK OTRZYMAĆ BEZPŁATNE LEKI ?"


     TURNUSY ODCIĄŻENIOWE DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI/OSÓB DO 24 ROKU ŻYCIA

     2020-07-17

     Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie informuje o możliwości skorzystania z opieki wytchnieniowej dla mieszkańców Powiatu Krakowskiego.

     czytaj całość publikacji "TURNUSY ODCIĄŻENIOWE DLA NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI/OSÓB DO 24 ROKU ŻYCIA "


     SKORZYSTAJ Z NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ

     2020-07-15

     Osoby w trudnej sytuacji mogą znaleźć nieodpłatną, profesjonalną pomoc w jednym z 1500 punktów w całej Polsce.

     czytaj całość publikacji "SKORZYSTAJ Z NIEODPŁATNEJ POMOCY PRAWNEJ"


     WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE I PRAWNE W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU PT. „RODZINA WOLNA OD PRZEMOCY”

     2020-07-14

     Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie – Luborzycy w ramach realizacji projektu pt. „Rodzina wolna od przemocy” informuje mieszkańców Gminy o możliwości bezpłatnego skorzystania z poradnictwa prawnego i psychologicznego.

     czytaj całość publikacji "WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE I PRAWNE W RAMACH REALIZACJI PROJEKTU PT. „RODZINA WOLNA OD PRZEMOCY” "


     NABÓR DO PROJEKTU „MAŁOPOLSKA NIANIA 2.0”

     2020-07-13

     Województwo Małopolskie w odpowiedzi na potrzeby rodziców dzieci w wieku do lat 3 uruchomiło trzeci nabór do Projektu grantowego „Małopolska Niania 2.0” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

     Ta inicjatywa Województwa Małopolskiego o wartości ponad 19,5 mln złotych ma na celu stworzenie warunków do podjęcia lub kontynuacji zatrudnienia przez rodziców dzieci w wieku do lat 3 oraz zwiększenie dostępności do usług opieki nad dziećmi do lat 3 w szczególności w gminach o ograniczonym dostępie do tych usług.

     czytaj całość publikacji "NABÓR DO PROJEKTU „MAŁOPOLSKA NIANIA 2.0”"


     „ DOBRY START „

     2020-07-10

     Trwa przyjmowanie wniosków do program „ DOBRY START „


     Program Dobry Start to inwestycja w edukację polskich dzieci.

     To 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny.
     Rodziny otrzymają świadczenie bez względu na dochód.
     Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 roku życia.

     czytaj całość publikacji "„ DOBRY START „"


     SPOTKANIE MIESZKAŃCÓW Z PRZEDSTAWICIELEM POLICJI W RAMACH PROJEKTU PT. „RODZINA WOLNA OD PRZEMOCY”.

     2020-07-10

     Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie – Luborzycy serdecznie zaprasza mieszkańców Gminy na spotkanie w ramach projektu pt. „Rodzina wolna od przemocy”.


     Spotkanie odbędzie się w Klubie Seniora w Kocmyrzowie w dniu 27.07.2020.o godzinie 17.00

     Na spotkanie został zaproszony st. sierż. Łukasz Heród z Komisariatu Policji w Słomnikach , który przybliży tematykę dot. zagrożeń płynących z przemocy domowej jak również przedstawi zadania dzielnicowego w ramach procedury Niebieskiej Karty.

     Wstęp wolny

     Serdecznie zapraszamy.


     REALIZACJA PROJEKTU PRZEZ GOPS

     2020-07-10

     Już drugi rok z rzędu GOPS zakwalifikował się do otrzymania dofinansowania w wysokości ponad 10 tys. zł w ramach ministerialnego konkursu „ WSPIERANIE JEDNOSTEK SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO W TWORZENIU SYSTEMU PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY W RODZINIE” .

     W projekcie pt. „Rodzina wolna od przemocy” przewidzianych jest szereg działań mających na celu podniesienie świadomości lokalnej na temat zjawiska przemocy i możliwości uzyskania wsparcia specjalistów.


     PODZIĘKOWANIE

     2020-07-08

     Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie- Luborzyca składa podziękowanie dla 3 Pruskiego Zastępu Harcerzy"Gniazdo" im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps."Pług".
     W szczególności dziękujemy druhowi Michałowi Wąs, który zorganizował akcję zbiórki żywności oraz art. higienicznych dla rodziny z Prus, która znalazła się w bardzo trudnej sytuacji życiowej.

     Serdeczne podziękowania kierujemy też do wszystkich darczyńców, którzy nie pozostali obojętni na potrzeby drugiego człowieka i przyłączyli się do akcji.

     Dołączona galeria:

     nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

      OGRANICZENIA KONTAKTÓW SPOŁECZNYCH W CZASIE PANDEMII

      2020-07-08

      Pomimo sukcesywnego znoszenia obostrzeń i restrykcji związanych z epidemią koronawirusa, wciąż zalecane jest unikanie niepotrzebnych kontaktów społecznych.

      Nie pozbyliśmy się z naszej przestrzeni koronawirusa, dlatego musimy wciąż uważać i nie narażać się na niepotrzebne ryzyko.
      Jeśli ograniczenie kontaktów społecznych powoduje u ciebie gorsze samopoczucie, przede wszystkim pamiętaj: to nic dziwnego. Masz prawo czuć się zagubiony, smutny, zaniepokojony lub sfrustrowany.

      czytaj całość publikacji "OGRANICZENIA KONTAKTÓW SPOŁECZNYCH W CZASIE PANDEMII"


      PSYCHICZNE KOSZTY PANDEMII

      2020-07-06

      Choć nowy koronawirus atakuje przede wszystkim ciało człowieka, a konkretnie układ oddechowy, to przybywa danych, które potwierdzają, że pandemia ma destrukcyjny wpływ przede wszystkim na nasze zdrowie psychiczne.
      "Lęk , zmartwienie i stres to normalna reakcja człowieka na zagrożenie, a także na panującą wkoło niepewność. Zatem jest czymś normalnym i zrozumiałym, że ludzie doświadczają lęku w kontekście pandemii COVID-19" - czytamy na stronie Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

      czytaj całość publikacji "PSYCHICZNE KOSZTY PANDEMII"


      WAŻNA INFORMACJA ZUS DLA PRZEDSIĘBIORCÓW POSZKODOWANYCH W NAWAŁNICACH

      2020-07-03

      W ramach Tarczy Antykryzysowej przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku nawałnic mogą zwrócić się o pomoc do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

      Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Krakowie informuje, że
      przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku nawałnic, które nawiedziły kraj
      w ostatnim czasie, mogą zwracać się do Zakładu po pomoc przewidzianą
      obowiązującymi przepisami prawa, w tym w ramach Tarczy Antykryzysowej.

      czytaj całość publikacji "WAŻNA INFORMACJA ZUS DLA PRZEDSIĘBIORCÓW POSZKODOWANYCH W NAWAŁNICACH"


      Od 02.07.2020 r. NOWE NUMERY TELEFONÓW NA POLICJĘ

      2020-07-02

      Od 2 lipca 2020 roku zmieni się sposób wybierania numerów telefonów do Komendy Powiatowej Policji w Krakowie oraz jednostek podległych.

      Zamiast numeru kierunkowego „12” będzie trzeba wybrać wyróżnik MSWiA „47”. Kolejnymi cyframi będą „83”.

      Zmiany numerów telefonów dotyczą jednostek Policji w całym kraju. Efektem uruchomienia wyróżnika będzie kompleksowa zmiana sposobu wybierania oraz kierowania połączeń dla stacjonarnych telefonów resortowych, w tym Policji przez obywateli, jak również policjantów i pracowników Policji.

      czytaj całość publikacji "Od 02.07.2020 r. NOWE NUMERY TELEFONÓW NA POLICJĘ"


      HARMONOGRAM ZAJĘĆ W KLUBIE SENIOR+ W KOCMYRZOWIE MIESIĄC LIPIEC 2020 R

      2020-07-01

      Plan działania Klubu Senior+ w Kocmyrzowie lipiec 2020 r.

      Dołączone pliki:


      300 ZŁ NA WYPRAWKĘ SZKOLNĄ – DZIŚ RUSZA NABÓR ELEKTRONICZNYCH WNIOSKÓW DO PROGRAMU „ DOBRY START”. OD SIERPNIA WNIOSKI PRZYJMOWANE W WERSJI TRADYCYJNEJ (PAPIEROWEJ)

      2020-07-01

      Dzisiaj -1 lipca rusza nabór wniosków do programu „Dobry start”.
      To 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka – niezależnie od dochodów.
      Wnioski, podobnie jak w poprzednich latach, można szybko i łatwo złożyć online.
      Szczególnie dzisiaj, w dobie epidemii, gorąco do tego zachęca Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

      czytaj całość publikacji "300 ZŁ NA WYPRAWKĘ SZKOLNĄ – DZIŚ RUSZA NABÓR ELEKTRONICZNYCH WNIOSKÓW DO PROGRAMU „ DOBRY START”. OD SIERPNIA WNIOSKI PRZYJMOWANE W WERSJI TRADYCYJNEJ (PAPIEROWEJ)"


      DUSZNOŚĆ W COVID-19 I W ASTMIE . CZY SĄ RÓŻNICE?

      2020-06-29

      Duszność to objaw COVID-19. Ale występuje też w innych chorobach, na przykład w astmie, z powodu której cierpi w Polsce około 4,5 mln osób. Warto wiedzieć, czy są różnice i co może zrobić chory na astmę, by także w czasie pandemii dobrze kontrolować swoją chorobę.

      Nie tylko COVID-19 przejawia się dusznościami. To objaw szeregu chorób, np. zatorowości płucnej, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc czy astmy. Warto wiedzieć, czym się różni duszność w przebiegu COVID-19 i w innych chorobach.

      czytaj całość publikacji "DUSZNOŚĆ W COVID-19 I W ASTMIE . CZY SĄ RÓŻNICE?"


      UCZESTNICY DOMU AKTYWNEGO SENIORA W ŁOSOSKOWICACH W OGRODZIE PEŁNYM LAWENDY

      2020-06-26

      Kilka dni temu uczestnicy zajęć w Domu Aktywnego Seniora w Łososkowicach uczestniczyli w wycieczce na podproszowickie lawendowe pola.

      Poniżej relacja samych uczestników:

      czytaj całość publikacji "UCZESTNICY DOMU AKTYWNEGO SENIORA W ŁOSOSKOWICACH W OGRODZIE PEŁNYM LAWENDY"

      Dołączona galeria:

      nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

       JAK OTRZYMAĆ DODATEK SOLIDARNOŚCIOWY? – MINISTERSTWO ODPOWIADA

       2020-06-24

       Jeśli w następstwie COVID-19 po 15 marca 2020 roku straciłeś pracę lub Twoja umowa wygasła, możesz otrzymać dodatek solidarnościowy. Dodatek solidarnościowy przysługuje od 1 czerwca, przez 3 miesiące, w wysokości 1400 zł.

       czytaj całość publikacji "JAK OTRZYMAĆ DODATEK SOLIDARNOŚCIOWY? – MINISTERSTWO ODPOWIADA"


       NIE SERWUJ SOBIE CHOROBY

       2020-06-24

       „Nie serwuj sobie choroby” to hasło kampanii Ministerstwa Zdrowia.
       Kampania zwraca uwagę na ważny problem otyłości i wynikających z niej konsekwencji.

       czytaj całość publikacji "NIE SERWUJ SOBIE CHOROBY"


       WIDEOINFOLINIA DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH

       2020-06-22

       Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej uruchomiło wideoinfolinię dla osób niesłyszących, która zapewnia dostęp do informacji o pandemii koronawirusa (COVID-19).

       Wideoinfolinia działa przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Wszystko po to, by osoby głuche, na równi z pozostałymi obywatelami, miały stały dostęp do wsparcia i możliwość skorzystania z pomocy. W akcję zaangażowani są tłumacze Polskiego Języka Migowego z całej Polski, którzy pracują w systemie zmianowym na smartfonach lub laptopach z dostępem do Internetu.

       czytaj całość publikacji "WIDEOINFOLINIA DLA OSÓB NIESŁYSZĄCYCH"


       BON TURYSTYCZNY – WSTĘPNE ZAŁOŻENIA

       2020-06-19

       Założenia bonu turystycznego:
       • DLA KOGO?
       Bon turystyczny będzie skierowany do rodzin wychowujących dzieci.
       Na każde dziecko do 18 roku życia przypadać będzie 500 zł.
       • CZY BĘDZIE WYDAWANY W FORMIE GOTÓWKOWEJ?
       Bon NIE będzie gotówkowy. Będzie miał formę elektroniczną i będzie go można wykorzystać jedynie szeroko rozumiane na usługi turystyczne (wycieczki, noclegi).
       • OD KIEDY?
       Bon ma być ważny już w te wakacje, przynajmniej o to apeluje prezydent.
       • DO KIEDY?
       Nie trzeba go wykorzystywać od razu, bon ma być ważny do końca 2021 roku.
       • JAK MOŻNA BĘDZIE UZYSKAĆ BON TURYSTYCZNY?
       Trzeba będzie zarejestrować się na platformie usług elektronicznych ZUS. Po pozytywnej weryfikacji otrzymamy bon w formie cyfrowej.


       MAŁOPOLSKA SZUKA LUDZI O DOBRYM SERCU

       2020-06-17

       Znasz kogoś, kto od lat bezinteresownie pomaga innym? Kto dzięki swojemu zaangażowaniu zmienia swoje miasto, a może i region na lepsze?

       Dobrze się składa – do 31 lipca 2020 r. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego czeka na zgłoszenia kandydatów do prestiżowej nagrody Amicus Hominum, która od lat docenia altruistów i społeczników z Małopolski.

       czytaj całość publikacji "MAŁOPOLSKA SZUKA LUDZI O DOBRYM SERCU"


       APEL MINISTRA ZDROWIA DO PACJETÓW ONKOLOGICZNYCH

       2020-06-15

       Szanowni Państwo,
       w trosce o Państwa zdrowie, zwracam się z apelem o zgłaszanie się do szpitali/oddziałów onkologicznych w przypadku podejrzenia nowotworu i nieprzerywanie podjętego leczenia onkologicznego. Pomyślność leczenia chorób nowotworowych zależy przede wszystkim od stadium zaawansowania choroby.

       czytaj całość publikacji "APEL MINISTRA ZDROWIA DO PACJETÓW ONKOLOGICZNYCH"


       RUCH A PROFILAKTYKA

       2020-06-12

       Czy aktywność fizyczna wpływa na nasze zdrowie?
       Czy regularny ruch rzeczywiście sprzyja profilaktyce chorób?

       Eksperci jednogłośnie mówią „tak”! a prozdrowotny wpływ wysiłku fizycznego na organizm porównują do unikania palenia papierosów.

       czytaj całość publikacji "RUCH A PROFILAKTYKA"


       RUCH A SPRAWNOŚĆ

       2020-06-10

       Mamy wiosnę w pełni - a przed nami za moment lato - więc warto postawić na bardziej aktywny tryb życia.

       Z upływem czasu ruchomość stawów staje się coraz bardziej ograniczona. Niekorzystne zmiany zachodzą m.inn. w ścięgnach, więzadłach i torebkach stawowych.
       Jesteśmy coraz mniej sprawni i bardziej podatni na upadki. Można temu zapobiec – wystarczy regularnie się ruszać!

       Więcej: w zakładce Seniorzy


       RUCH A DOBRE SAMOPOCZUCIE

       2020-06-08

       Pomimo tego, że od kilku miesięcy musimy nauczyć się żyć w cieniu pandemii koronawirusa, pamiętajmy, że aby łatwiej obronić się przed chorobą powinniśmy dbać o odporność naszego organizmu.
       A nic bardziej nie służy nabraniu przez nas odporności niż RUCH.

       Dlatego też najbliższe artykuły poświęcimy znaczeniu ruchu dla naszego zdrowia.

       czytaj całość publikacji "RUCH A DOBRE SAMOPOCZUCIE"


       PAKIET SPOŁECZNY WESPRZE NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYCH

       2020-06-05

       Wsparcie małopolskich placówek opieki całodobowej, zakup środków ochrony indywidualnej, niezbędnego sprzętu i wyposażenia do walki z pandemią COVID-19 i jej skutkami, a także zapewnienie mieszkańcom, pacjentom i personelowi placówek miejsc do noclegu czy izolacji – to tylko część działań realizowanych w ramach pakietu społecznego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Na ten cel przeznaczono z Funduszy Europejskich 55,2 mln zł.

       czytaj całość publikacji "PAKIET SPOŁECZNY WESPRZE NAJBARDZIEJ POTRZEBUJĄCYCH"


       UWAŻAJMY NA KLESZCZE I CHOROBY ODKLESZCZOWE

       2020-06-05

       Jak już pisaliśmy w poprzednim artykule , choroby odkleszczowe to jedno z największych naturalnych zagrożeń, które występuje w naszym klimacie.
       Kleszcze – poprzez ukłucie – mogą przenosić bardzo groźne choroby zakaźne.
       W Europie do takich chorób należą borelioza i kleszczowe zapalenia mózgu.

       czytaj całość publikacji "UWAŻAJMY NA KLESZCZE I CHOROBY ODKLESZCZOWE"


       KLESZCZY NIE INTERESUJE PANDEMIA KORONAWIRUSA - ATAKUJĄ JAK CO ROKU

       2020-06-03

       Nie dość , że ostatnimi czasy nęka nas pandemia koronawirusa, to jeszcze na dodatek czai się zagrożenie ze strony niewielkich, ale paskudnych żyjątek – kleszczy. Samo ukłucie kleszcza nie boli, ale to co razem z tym ukłuciem może wprowadzić kleszcz do naszego organizmu, może nam boleśnie dać się we znaki.

       czytaj całość publikacji "KLESZCZY NIE INTERESUJE PANDEMIA KORONAWIRUSA - ATAKUJĄ JAK CO ROKU"


       OD DZISIAJ ZNÓW DZIAŁA DOM AKTYWNEGO SENIORA W ŁOSOSKOWICACH

       2020-06-01

       Przekazujemy poniżej informację uzyskaną od prowadzących Dom Aktywnego Seniora w Łososkowicach:

       „Dom Aktywnego Seniora funkcjonuje od dzisiaj dwutorowo - zdalnie oraz stacjonarnie.
       Tak jak przez okres kwarantanny, utrzymujemy dalej wsparcie zdalne naszych Uczestników projektu, którzy przez sytuację epidemiologiczną i własny stan zdrowia obawiają się jeszcze wyjścia z domu.

       czytaj całość publikacji "OD DZISIAJ ZNÓW DZIAŁA DOM AKTYWNEGO SENIORA W ŁOSOSKOWICACH"


       NAKRĘTKI DLA KRAKOWSKIEGO HOSPICJUM

       2020-06-01

       Już po raz kolejny pracownicy socjalni naszego Ośrodka przekazali krakowskiemu Hospicjum kilkanaście worków pełnych plastikowych nakrętek.

       Zebrane nakrętki to efekt ogłoszonej przez GOPS przed kilku laty i wciąż trwającej akcji - „MAŁA NAKRĘTKA – WIELKA NADZIEJA”.

       Na przestrzeni lat trwania akcji, krakowskie Hospicjum otrzymało za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej kilkadziesiąt worków z nakrętkami zebranymi przez mieszkańców naszej gminy.

       czytaj całość publikacji " NAKRĘTKI DLA KRAKOWSKIEGO HOSPICJUM "

       Dołączona galeria:

       nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

        KORONAWIRUS - INFORMACJE DLA PODRÓŻUJĄCYCH

        2020-06-01

        Choć przez pandemię koronawirusa wszystko w tym roku uległo zmianie, powoli pewne restrykcje zostają złagodzone, część dziedzin życia wraca drobnymi kroczkami do stanu sprzed pandemii.
        Zbliża się okres wakacji .Co z naszymi zagranicznymi wyjazdami turystycznymi?

        czytaj całość publikacji "KORONAWIRUS - INFORMACJE DLA PODRÓŻUJĄCYCH "


        KLUB SENIOR+ W KOCMYRZOWIE WZNAWIA DZIAŁALNOŚĆ

        2020-05-29

        Po dłuższej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa Covid 19 Klub Senior + w Kocmyrzowie wznowił swoją działalność i od minionej środy otworzył swe podwoje dla Seniorów.

        Seniorom bardzo doskwierał brak zajęć w Klubie. Dzwonili, dopytywali się , kiedy znów będą mogli się spotykać i aktywnie spędzać wolny czas.

        Dlatego z wielką ulgą i radością przyjęli wiadomość, że zajęcia w Klubie Senior+ zostają wznowione.

        Oczywiście obowiązuje w placówce wzmożony reżim sanitarny, dla Seniorów zostały zabezpieczone środki ochrony osobistej, dostosowano też rozmieszczenie sprzętów w pomieszczeniach do obowiązujących wymogów. Seniorzy ze względów bezpieczeństwa zostali podzieleni na mniejsze ilościowo grupy.
        Gdy jedna grupa będzie w budynku, druga będzie miała w tym czasie zajęcia na świeżym powietrzu.

        czytaj całość publikacji "KLUB SENIOR+ W KOCMYRZOWIE WZNAWIA DZIAŁALNOŚĆ"

        Dołączona galeria:

        nazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlananazwawyswietlana

        pelna galeriaZobacz pełną galerię (11 fot.)...


         HARMONOGRAM ZAJĘĆ W KLUBIE SENIOR+ W KOCMYRZOWIE MIESIĄC CZERWIEC 2020 R

         2020-05-29

         Plan działania Klubu Senior+ w Kocmyrzowie czerwiec 2020 r.

         Dołączone pliki:


         CZY BĘDZIEMY SIĘ JUŻ ŻEGNAĆ Z MASECZKAMI? MINISTERSTWO ZAPOWIEDZIAŁO ZMIANY.

         2020-05-29

         Ministerstwo zapowiedziało kolejne zmiany dotyczące noszenia maseczek.
         Już od 30 maja nie będziemy musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni pod warunkiem zachowania 2 metrów odstępu od innych.
         Maseczek jednak nie odłożymy na stałe, będą on konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach.
         To nie koniec nowych rozwiązań. Zostaną otwarte kina, teatry, siłownie i salony masażu, ale w ścisłym reżimie sanitarnym. Ponadto maseczki nie będzie trzeba stosować w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne, oraz w restauracji lub barze po zajęciu miejsca przy stole.

         czytaj całość publikacji "CZY BĘDZIEMY SIĘ JUŻ ŻEGNAĆ Z MASECZKAMI? MINISTERSTWO ZAPOWIEDZIAŁO ZMIANY. "


         POLICJA OSTRZEGA O ZAGROŻENIACH ! DZIECI W „SIECI” W DOBIE PANDEMII

         2020-05-27

         Komputer z dostępem do Internetu jest jednym z najważniejszych narzędzi służących współczesnemu człowiekowi. W Internecie robimy zakupy, przeglądamy portale informacyjne, oglądamy wideo, a także poznajemy nowych ludzi.

         Na zagrożenia występujące i związane z Internetem narażony jest każdy użytkownik. Dla Policji niezwykle ważna jest kwestia bezpieczeństwa dzieci spędzających wolny czas czatując i surfując po sieci. Chcemy przypomnieć o tym rodzicom i opiekunom właśnie teraz, w dobie pandemii, kiedy dużą część swojego czasu dzieci spędzają właśnie w wirtualnym świecie.

         czytaj całość publikacji "POLICJA OSTRZEGA O ZAGROŻENIACH ! DZIECI W „SIECI” W DOBIE PANDEMII"


         INFORMACJA PFRON DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

         2020-05-26

         Oddział Małopolski Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych przypomina, że w ramach nowego programu PFRON, dedykowanego przeciwdziałaniu skutkom pandemii, osoby z niepełnosprawnościami, które w związku z zamknięciem placówek rehabilitacyjnych nie mogą korzystać z zajęć przez nie realizowanych, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe.
         Wnioski można składać do dnia 4 września 2020 :
         - przez System Obsługi Wsparcia - sow.pfron.org.pl
         lub pocztą tradycyjną - wysyłając wniosek do powiatowego centrum pomocy rodzinie lub innej wskazanej przez powiat jednostki organizacyjnej.

         czytaj całość publikacji "INFORMACJA PFRON DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH"


         PALENIE PAPIEROSÓW A ZAKAŻENIE COVID 19

         2020-05-25

         Specjaliści zalecają, by przestać palić, zwłaszcza w dobie pandemii. Palenie papierosów przyczynia się do powstania wielu chorób, m.in. rozwoju układu krążenia oraz układu oddechowego. Jak dotąd ustalono, że choroby układu krążenia – na przykład nadciśnienie – podwyższają ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19. Związek między paleniem a nową chorobą nie został jednak jeszcze ustalony.

         czytaj całość publikacji "PALENIE PAPIEROSÓW A ZAKAŻENIE COVID 19"


         „OCALENI”- PROGRAM W TVP, KTÓRY KONIECZNIE TRZEBA OBEJRZEĆ. POLECAMY!

         2020-05-22

         "Ocaleni" to program produkcji Telewizji Polskiej, który zadebiutował na antenie w 2018 r.
         Program niesie dobre przesłanie wszystkim, którzy nie wierzą w swoją wygraną walkę z nałogiem i udowadnia ,że wszystko w życiu jest możliwe, jeżeli tylko bardzo tego chcemy.

         czytaj całość publikacji " „OCALENI”- PROGRAM W TVP, KTÓRY KONIECZNIE TRZEBA OBEJRZEĆ. POLECAMY!"


         SENIORZE, NIE BÓJ SIĘ INTERNETU

         2020-05-20

         Internet dla wielu osób, które swoją młodość przeżywały w ubiegłym wieku, to coś obcego, trudnego i niezrozumiałego. Dlatego wielu seniorów nawet nie próbuje nauczyć się, w jaki sposób go używać. A to błąd, bo internet ma wiele praktycznych zastosowań, które ułatwiają codzienne życie.

         czytaj całość publikacji "SENIORZE, NIE BÓJ SIĘ INTERNETU"


         W CZASIE PANDEMII NIE OBAWIAJ SIĘ PROSIĆ O POMOC MEDYCZNĄ

         2020-05-18

         W czasie pandemii inne choroby nie mają wakacji. Choć służba zdrowia pracuje teraz inaczej, szeroko korzystając z dobrodziejstw telemedycyny, to bezpośredni kontakt z personelem medycznym nie jest zarezerwowany tylko dla pacjentów podejrzanych o COVID-19. W razie bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia pacjent ma prawo do pomocy medycznej nie tylko przez telefon czy internet.

         czytaj całość publikacji "W CZASIE PANDEMII NIE OBAWIAJ SIĘ PROSIĆ O POMOC MEDYCZNĄ"


         MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ RODZINY. MINISTERSTWO I TVP ZAPRASZA DO STUDIA RODZINA

         2020-05-15

         Dzisiaj, 15 maja Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej wraz z Telewizją Polską zaprasza do spędzenia Międzynarodowego Dnia Rodzin w Studiu Rodzina, w którym o programach adresowanych do rodzin i kierunkach polityki rodzinnej dyskutować będą eksperci, członkowie Rady Rodziny, a także same rodziny.

         Studio Rodzina rozpocznie się dzisiaj o godz. 11:30.

         Transmisje z debat będzie można śledzić na kanałach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w mediach społecznościowych.

         czytaj całość publikacji "MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ RODZINY. MINISTERSTWO I TVP ZAPRASZA DO STUDIA RODZINA"

         Dołączona galeria:

         nazwawyswietlana

          UWAGA! OSZUŚCI DZIAŁAJĄCY METODĄ „NA POLICJANTA” DZWONIĄ DO MIESZKAŃCÓW POWIATU KRAKOWSKIEGO. NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !

          2020-05-15

          Oszuści działający metodą „na policjanta” uaktywnili się na terenie powiatu krakowskiego. Jednego dnia usiłowali oszukać cztery osoby, a kilka dni wcześniej jedna z mieszkanek padła ofiarą oszusta i straciła oszczędności swojego życia.
          Policjanci z powiatu krakowskiego prowadzą działania profilaktyczne, podczas których ostrzegają przed oszustwami popełnianymi pod legendą „wnuczka”, „policjanta”, „funkcjonariusza CBŚP” itp. Podczas spotkań z seniorami informują o sposobach wykorzystywanych przez oszustów, a także radzą jak się zachować, aby nie paść ich ofiarą i uratować swoje oszczędności.

          czytaj całość publikacji "UWAGA! OSZUŚCI DZIAŁAJĄCY METODĄ „NA POLICJANTA” DZWONIĄ DO MIESZKAŃCÓW POWIATU KRAKOWSKIEGO. NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ !"


          KORONAWIRUS – SZCZEPIENIA OCHRONNE WRACAJĄ

          2020-05-13

          Wciąż nie ma szczepionki, która poradziłaby sobie z koronawirusem SARS-CoV-2, ale po czasowym wstrzymaniu realizacji powszechnych szczepień ochronnych, władze w Polsce zalecają powrót do szczepień.
          Mało tego, rekomendują szczepienia dodatkowe, które nie znajdują się w kalendarzu tych obowiązkowych. Szczepienia mogą pełnić szczególną rolę ochronną w czasie pandemii.

          czytaj całość publikacji "KORONAWIRUS – SZCZEPIENIA OCHRONNE WRACAJĄ"


          ZAWIESZONA DZIAŁALNOŚĆ KLUBU SENIORA W KOCMYRZOWIE I DOMU AKTYWNEGO SENIORA W ŁOSOSKOWICACH

          2020-05-12

          Informujemy, że zgodnie z poleceniem Wojewody Małopolskiego w okresie

          od: 11 maja do 24 maja 2020 r

          na terenie województwa małopolskiego obowiązuje czasowe zawieszenie działalności w :

          a) placówkach wsparcia dziennego
          b) dziennych domach i klubach seniora w tym w placówkach działających w ramach Programu Senior+
          c) środowiskowych domach samopomocy
          d) warsztatach terapii zajęciowej


          PRZEMOC WOBEC SENIORÓW

          2020-05-11

          Przemoc wobec osób starszych ma miejsce w różnych środowiskach. Trudno, podobnie jak w przypadku innych rodzajów przemocy określić jej rodzaj i zakres występowania, ponieważ wiele starszych ofiar jej nie ujawnia.
          Powody tego są różne: lęk przed odwetem ze strony agresorów, strach przed umieszczeniem w domu opieki, co wiąże się z utratą dostępu do własnego mieszkania, lęk przed zabronieniem kontaktów z wnukami.
          Osoby starsze, które nie mają własnych pieniędzy i są uzależnione od innych osób przyjmują bierną postawę wobec swojej sytuacji, tym bardziej, że często oprawcami są ich bliscy- dzieci, krewni.

          Więcej w zakładce: Przeciwdziałanie przemocy.Zespół Interdyscyplinarny.


          MINISTERSTWO RODZINY PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ INFORMUJE: SPRAWCY PRZEMOCY W RODZINIE DO EKSMISJI - NAWET W CZASIE EPIDEMII

          2020-05-08

          Mimo trwającej epidemii koronowirusa nie zostawiamy w potrzebie osób doświadczających przemocy w rodzinie. Kryzys związany z rozprzestrzenianiem się koronawirusa spowodował zmianę sposobu i form udzielanej pomocy w taki sposób, aby zapewnić możliwie szybką pomoc i wsparcie osobom narażonym na doświadczanie przemocy.

          czytaj całość publikacji "MINISTERSTWO RODZINY PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ INFORMUJE: SPRAWCY PRZEMOCY W RODZINIE DO EKSMISJI - NAWET W CZASIE EPIDEMII"


          KORONAWIRUS - W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH MINISTERSTWA

          2020-05-06

          1.Czy tylko za pomocą maski mogę zasłonić usta i nos?
          Nie. Dopuszcza się również zakrywanie ust i nosa przy pomocy części odzieży (np. chusty, apaszki, szalika).

          czytaj całość publikacji "KORONAWIRUS - W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH MINISTERSTWA "


          CIEMNE STRONY NASTOLETNIEGO INTERNETU

          2020-05-04

          Nastolatki spędzają w sieci średnio cztery godziny dziennie, a 8 proc. z nich robi to także w nocy. Zdecydowana większość (ponad 90 proc.) ma swoje konta na portalach społecznościowych takich jak Facebook, Instagram lub Snapchat. Tam kontaktują się ze znajomymi, zawierają znajomości, wyrażają swoje poglądy, kreują swój wizerunek.

          czytaj całość publikacji "CIEMNE STRONY NASTOLETNIEGO INTERNETU "


          30 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ SPRZECIWU WOBEC BICIA DZIECI

          2020-04-30

          Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę w kampanii "Za drzwiami" apeluje o reagowanie w sytuacjach krzywdzenia dzieci, które z uwagi na epidemię koronawirusa, zostały uwięzione w jednym domu ze sprawcą.

          Jeśli jesteś świadkiem przemocy wobec dziecka, reaguj – masz obowiązek!!!

          Zadzwoń!!!

          Niebieska Linia
          801 112 00 02
          Policja
          997
          Telefon alarmowy
          112
          Zespół Interdyscyplinarny ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w Kocmyrzowie – Luborzycy , złożony z profesjonalistów – policjantów, psychologów, pracowników pomocy społecznej.
          12 387 11 71, 12 387 11 10

          czytaj całość publikacji "30 KWIETNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ SPRZECIWU WOBEC BICIA DZIECI"


          STRACIŁEM PRACĘ, CO TERAZ? PRZEWODNIK PO ROZWIĄZANIACH DLA BEZROBOTNYCH I POSZUKUJĄCYCH PRACY

          2020-04-30

          Pierwszym krokiem będzie rejestracja w urzędzie pracy – dzisiaj łatwo i szybko zrobisz to online. Jakie są dostępne formy aktywizacji bezrobotnych? Jak wygląda przykładowy proces rejestracji? Czym jest „prerejestracja” jako bezrobotny w czasie epidemii koronawirusa? Ministerstwo odpowiada.

          czytaj całość publikacji "STRACIŁEM PRACĘ, CO TERAZ? PRZEWODNIK PO ROZWIĄZANIACH DLA BEZROBOTNYCH I POSZUKUJĄCYCH PRACY"


          KUPUJ ŚWIADOMIE – WYBIERAJ PRODUKT POLSKI POMAGASZ W TEN SPOSÓB POLSKIEJ GOSPODARCE

          2020-04-29

          Znak „Produkt Polski” ma na celu ułatwienie rozpoznania produktów wytworzonych z polskich surowców.
          Chociaż funkcjonuje już jakiś czas, zyskał swoje szczególne znaczenie w sytuacji, w której się znaleźliśmy,
          Kierując się tym znakiem podczas codziennych zakupów, nie tylko wspieramy polskich przedsiębiorców i rolników, ale także przyczyniamy się do ochrony miejsc pracy.
          Więcej na temat kampanii można przeczytać tutaj: https://www.polskasmakuje.pl/produkt-polski/

          Dołączona galeria:

          nazwawyswietlana

           ZAWIESZONA DZIAŁALNOŚĆ KLUBU SENIOR + W KOCMYRZOWIE ORAZ DOMU AKTYWNEGO SENIORA W ŁOSOSKOWICACH

           2020-04-27

           Informujemy, że zgodnie z Decyzją Nr 1/2020 (Polecenie Nr 49/2020) Wojewody Małopolskiego obowiązuje czasowe zawieszenie działalności, na terenie województwa małopolskiego,
           w terminie od dnia 25 kwietnia do dnia 10 maja 2020 r. w:

           a) placówkach wsparcia dziennego;

           b) dziennych domach i klubach seniora w tym w placówkach działających w ramach
           Programu Senior+;

           c) środowiskowych domach samopomocy;

           d) warsztatach terapii zajęciowej,


           13 WYZWAŃ W ZDROWIU WEDŁUG WHO

           2020-04-27

           Światowa Organizacja Zdrowia opracowała 13 problemów z szeroko pojmowanego zdrowia publicznego, które jej zdaniem są najważniejszymi wyzwaniami w rozpoczętej właśnie dekadzie XXI wieku.
           Sprawdźmy z czym – według WHO – będziemy się mierzyć przez najbliższe 10 lat.
           Organizacja zastrzega, że nie nadawała priorytetu poszczególnym wyzwaniom.

           czytaj całość publikacji "13 WYZWAŃ W ZDROWIU WEDŁUG WHO"


           WALCZYMY Z FAŁSZYWYMI INFORMACJAMI NA TEMAT KORONAWIRUSA

           2020-04-24

           Plotki dotyczące koronawirusa zalewają internet. Nagle okazuje się, że każdy ma wśród rodziny lub znajomych kogoś, kto pracuje w ABW, CBA, KPRM, MON, MSWiA i codziennie dzieli się porcją wiarygodnych i tajnych informacji. To nieprawda! Właśnie dlatego, że legendy tak chętnie są podawane dalej, rozprawiamy się z nimi w tym miejscu.

           czytaj całość publikacji " WALCZYMY Z FAŁSZYWYMI INFORMACJAMI NA TEMAT KORONAWIRUSA"


           JAK PRZETRWAĆ KWARANTANNĘ PSYCHOLOG PODPOWIADA: DAJ SOBIE CZAS...

           2020-04-22

           Jak poradzić sobie z lękiem związanym z kwarantanną? - zapraszamy do spotkania z psychologiem Katarzyną Kucewicz, która odpowie na najczęściej zadawane pytania i podpowie, co robić, gdy nie radzimy sobie z obecną sytuacją.
           Najważniejsze to dać sobie czas na oswojenie się z nowymi okolicznościami.

           czytaj całość publikacji "JAK PRZETRWAĆ KWARANTANNĘ PSYCHOLOG PODPOWIADA: DAJ SOBIE CZAS..."


           APLIKACJA MOBILNA –„TWÓJ PARASOL”

           2020-04-20

           Informujemy o funkcjonowaniu BEZPŁATNEJ APLIKACJI MOBILNEJ – „ TWÓJ PARASOL ”, która stanowi praktyczne i skuteczne narzędzie umożliwiające uzyskanie wsparcia i niezbędnych informacji osobom doświadczającym przemocy w rodzinie.
           https://twojparasol.com

           czytaj całość publikacji "APLIKACJA MOBILNA –„TWÓJ PARASOL”"
           Zobacz także: archiwum"Aktualności" (archiwum)...

           przejdź do góry...

           Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kocmyrzowie-Luborzycy. ul. Jagiellońska 7, 32-010 Luborzyca

           Korzystając z serwisu akceptujesz zasady wykorzystania plików cookies. więcej informacji